- G:

Hz. Halid Cami cuma namazıyla ibadete açıldı

Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde Hz. Halid Camii ibadete açıldı. Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı olan iş insanı Elvan Turan ve eşi Sündüz Turan adına yaptırılan Hz. Halid Camii cuma namazıyla ibadete açıldı. Açılış öncesinde yapılan konuşmalarda merhum Belediye Başkanı Şahin Yılancı'nın bu caminin hayata geçirilmesinde öncü olduğu da hatırlatıldı.

Hatice Bodur Uzun
Hatice Bodur Uzun Tüm Haberleri
mask

İnşasına geçen yıl başlanılan ve yapımını işinsanı hemşehrimiz Elvan Turan ve eşi Sündüz Turan'ın üstlendiği Hz. Halid Cami ibadete açıldı.

Ara Güler Caddesi  Hastane yolunda açılan Hz. Halid Camiinin açılış törenine Mülkiye Başmüfettişi/Vali Nurullah Naci Kalkancı, Giresun Vali Yardımcısı Nurullah Cemil Erciyas, Şebinkarahisar Kaymakamı Alay Yazıcı, Belediye Başkanı Ömer Şentürk, Cumhuriyet Başsavcısı Cihat Pala, İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül, STK Başkan ve temsilcileri, caminin yapımını üstlenen  Elvan Turan ve ailesi ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cuma namazı öncesi yapılan konuşmalarda şu ifadelere yer verildi:

BAĞIMSIZLIĞIMIZIN EN ÖNEMLİ İŞARETLERİNDEN

Vali Yardımcısı Nurullah Cemil Erciyas, "Biz öyle bir milletiz ki ezan sesi duymadığımız yeri İslam yurdu olarak görmeyiz. Bağımsızlığımızın en önemli işaretlerinden birisi minarelerinde özgürce ezanların okunduğu yerler olmasıdır. Bu gün de milletimiz bayrağı, ezanı, bağımsızlığı için bu mücadelesini sürdürüyor. Yurdumuzun ve milletimizin huzurunu bozmak isteyen hainlere karşı bugün de gerek sınırlarımız içerisinde gerekse dışında canla başla mücadele ediyor. Bu uğurda şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum."

HER YERDE TANIKLIK EDİYORUM

Şebinkarahisar Kaymakamı Alay Yazıcı, "Burada yaklaşık 1 yıldır görev yapıyorum. Köyleri ziyaret ediyorum, ilçe merkezini görüyorum. Hakikaten her yerde Şebinkarahisarlı o hayırsever insanların eserlerine tanıklık ediyorum. İslamafobik hareketlere tanık olduğumuz şu günlerde; kutsal kitabımıza, dinimize yapılan saldırıların yapıldığı şu günlerde inşallah İslam camiasında ilçemizde birlik ve bütünlüğe vesile olur. Bu projenin gerçekleşmesinde fikir babalığı yapan rahmetli başkanımız Şahin Yılancı'ya da Allah'tan rahmet diliyorum." ifadelerini kullandı.

DEVLETİMİZE, MİLLETİMİZE, DİNİMİZE LAYIK BİLGİLİ CEMAATLER DOLDURMASINI DİLERİM

Turan ailesine teşekkür eden Belediye Ömer Şentürk, ise konuşmasında "Bu proje rahmetli Başkanımızın hayaliydi. Mekanı cennet olsun. Bu projeyi hayata gerçekleştirdiği için de hemşehrimiz Elvan Turan'a ayrıca teşekkür ediyorum. Rabbimden bu mübarek mekan içerisinde devletimize, milletimize, dinimize layık bilgili cemaatler doldurmasını dilerim." dedi.

ŞEBİNKARAHİSAR İNSANI ÇOK FEDAKAR, ÇOK VEFALI

Alişar Köyü Hahavla Mahallesinde daha önce çalıştığına dikkat çeken İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül şu ifadelere yer verdi:

"Şebinkarahisar insanı çok fedakar, çok vefalı. Anadolu insanının her tülü güzelliğini yansıtıyor. Allah hepinizden razı olsun.  Camilerimizin huzur mekanları olduğunu biliyoruz. Bu camimizde tam böyle o huzuru veriyor. Hem mimarisiyle Osmanlı, Selçuklu motiflerini bize yansıtıyor. Atalarımızın bize bıraktığı mirası yansıtıyor."

NOKSANIMIZ OLURSA BİZE İLETİN

Caminin inşasını üslenen iş insanı Elvan Turan yaptığı konuşmasında; "Bu güzel eseri ilçemize kazandırdığımız için başta rahmetli Belediye Başkanı Şahin Yılancı'ya sonsuz teşekkür ediyorum. Mekanı cennet olsun diyorum. Bu projeye merhum Belediye Başkanımız Şahin Yılancı ve Şebinkarahisar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek ve tüm yönetim kurulumuz imza attık. Bize de vesile oldu. Rabbim nasip eylesin. İlçemize en güzel şekilde yakışacak diye düşünüyorum. Noksanımız olur, gören olur bize bizzat iletsin biz yine elimizden geleni yapmaya devam ederiz." dedi.

HALİD BİN VELİD KİMDİR?

Önceden İslam'a karşı olan, hatta Uhud Savaşı'nda Müslümanları yenilgiye uğratan Halid bin Velid'in hayatı 628 yılında tamamen değişmiştir. Müslüman olduktan sonra askeri dehası ve seferleri ile İslam'ın yayılmasında büyük rol oynadı. Hz. Muhammed ona 'Allah'ın Kılıcı' adını verdi. Onu en çok üzen ise savaş meydanında değil, yatağında ölüme gitmesiydi.

HALİD BİN VELİD'İN HAYATI?

Halid bin Velid, 590 yılında doğdu. Annesinin adı Lübabe, babasının adı Mahzum kabilesinden Velid bin Mugire'dir. Ailesi askeri konularda uzmanlaşmış, imtiyazlı bir Kureyş kabilesidir. İyi bir askeri eğitim alan Velid, İslam'a büyük hizmetlerde bulunmuştur.

Hâlid bin Velid, Kureyş arasında süvâriliği ve askerliği ile tanınırdı. Bedir ve Uhud savaşlarında henüz Müslüman olmadığından düşman birliklerinden birinin kumandanıydı.

Katıldığı hiçbir savaşı kaybetmeyen İslam ordusu komutanının, Hz. Ebubekir’in vasiyetini yerine getirebilmek için mücadele vermiştir.

HALİD BİN VELİD HANGİ SAVAŞLARDA BULUNDU?

Bedir Savaşı'na katılmayan Halid bin Velid, Uhud Savaşı'nda ilk defa Müslümanlara karşı savaşmıştır.

Bu savaşta emrindeki süvarileri Müslümanlara arkadan saldırabilecek şekilde konuşlandırmıştır.

Buna karşılık Hz. Muhammed bu atlıların yolunu savunmaları için elli okçuyu görevlendirmiştir. Savaşın başında Müslümanların üstün gelmeleri ile okçular yerlerini terketti. Bunun üzerine Halid fırsatı değerlendirerek müslümanlara arkadan saldırdı.

HALİD BİN VELİD NASIL MÜSLÜMAN OLDU?

Halid bin Velid Hudeybiye Antlaşması'nın ardından daha önceden Müslüman olan kardeşi Velid aracılığı ile İslam'ı kabul etmiştir.

İslâm davetini Câhiliye devrinin âdet ve geleneklerini yıkan, kabile gurur ve asabiyetini ortadan kaldıran bir hareket olarak değerlendiren Hâlid b. Velîd İslâm dinine karşı düşmanlıkta, Hz. Muhammed'e ve ona inananlara karşı nefrette babası, diğer kabile mensupları ve Kureyş ileri gelenleri gibi düşünüyor ve hareket ediyordu. Bu düşmanlığın ve mücadelenin öncülüğünü yapan kabilesi, hicretten sonra müslümanlara karşı başlayan silâhlı mücadelede kubbe ve e'inne vazifelerinin tabii sonucu olarak aktif görevler üstlendi. Hâlid'in, hicretten on dokuz ay sonra yapılan Bedir Gazvesi'ne (17 Ramazan 2 / 13 Mart 624) iştirak edip etmediği kesin olarak bilinmemektedir. İbn Sa'd onun Bedir'e katıldığını rivayet eder (eṭ-Ṭabaḳāt, VII, 394). Bedir'de müslümanlara esir düşen kardeşi Velîd b. Velîd'i kurtarmak için savaştan sonra diğer kardeşi Hişâm ile Medine'ye giden Hâlid fidyesini ödeyerek kardeşinin serbest bırakılmasını sağladı ve birlikte Mekke'ye dönmek üzere yola çıktılar. Müslüman olmaya karar veren Velîd yolda kardeşlerini bırakıp Medine'ye kaçtı. Bu olaya çok sinirlenen Hâlid Medine'ye döndü ve Velîd'i zorla Mekke'ye götürerek hapsetti. Ancak Velîd hapisten kaçıp tekrar Medine'ye gitti. Hz. Peygamber Velîd'i, Kureyş'in elinde bulunan Ayyâş b. Ebû Rebîa ile Seleme b. Hişâm'ı kurtarıp Medine'ye kaçırmak üzere görevlendirdi. Velîd'in onları Mekke'den gizlice kaçırdığını öğrenen Hâlid peşlerine düştüyse de Mekke'ye eli boş olarak döndü.

28 Tem 2023 - 14:29 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Hatice Bodur Uzun


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Şebinkarahisar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Şebinkarahisar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Şebinkarahisar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Şebinkarahisar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.