CENGİZ KAHRAMAN


ŞEBİNKARAHİSAR’IN ABLASI RAHŞAN ECEVİT

-


Kalpleri kirli, mühürlü bir avuç yobaz utanmadan sıkılmadan Allah korkusu olmadan sosyal medyadan din adına ölü bir beden üzerinden saldırıyor. Çok yazık! Allah sizin kirli, çıkarcı kalplerinizin farkında… Her şeyi en doğrusunu Allah bilir. Sen değil…

 

Aylardan kiraz… Yani Haziran…  Takvim yapraklarında yıl 2002….

Ankara Oran Sitesi, giriş katı…Merdivenlerden çıkınca hemen sağdaki kapı.

Başkakan Bülent Ecevit, Karaoğlan hasta… Site önü mahşer gibi…

Hürriyet Gazetesi,

Başbakan Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in memleketi Şebinkarahisar'dan Ankara'ya gelen kalabalık bir grubun geçmiş olsun ziyareti izdihama dönüştü. Yaklaşık 3 bin 500 Şebinkarahisarlı, 40 otobüs ve 25 midibüs ile saat 10.00 sıralarında Oran Şehri'ne geldi.

Başbakan Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit'e geçmiş olsun dileklerini iletmek isteyen Şebinkarahisarlılar, Rafet Canıtez Caddesi'nin girişinde bir süre bekletildiler.

 

Daha sonra Ecevit'in çalışma ofisinin bulunduğu Yılmaz Çolpan-2 Sokağı'nın önüne alınan Şebinkarahisarlılar'a Rahşan Ecevit, DSP otobüsünün üstünden bir konuşma yaptı. Ziyaretçilerden 20 kişilik bir grup da çalışma ofisine alındı.

 

Ecevit'i ziyaret eden 20 kişilik bir grup, ziyaretin ardından DSP'nin seçim otobüsünden kalabalığa hitap ettiler. Tek isteklerinin Başbakan Ecevit'in yeniden sağlığına kavuşması olduğunu dile getiren Şebinkarahisarlılar, "Bugün sessiz çoğunluğun sesi olarak buradayız" dedi. 

Grubun taşıdığı "Enişte buradayız işte" pankartı ellerde…

Türkiye’de o günde bugünde çok konuşulan bu ziyaretin perde arkasında Şebinkarahisar Eski Vakıf ve Şebinkarahisar’ı Yeniden İl Yapma Komitesi Başkanı Hayri Bakıcı, ben ve Akif Albayrak vardı.

Oradaydım, yaşadım…

Daha önceki ziyaretlerimizde de Şebinkarahisar’ın yeniden il olma mücadelesinde Rahşan Ecevit ve Başbakan Bülent Ecevit’in gayretlerini hele hele Rahşan Ecevit’in çırpınışlarını gördüm.

Partide Rahşan Hanımın odasındaydık… Derdimizi anlattık. Telefonu kaldırdı Başbakan Ecevit’i aradı; “Hemşehrilerim burada.Partide yanımda. “Şebinkarahisarımız il olmalı”dedi. Tanışmakta neden geç kaldığımız sitemini de etti tabii ki…

İl meselemiz böyle meclise geldi. İl olmanın eşiğinden döndük.
O gün bugün Ecevitlerle olan yakınlık başladı. Başbakanlığı sırasında bizi hiç geri çevirmedi. İstanbul’da başbaşa otel toplantılarının içinde bulduk kendimizi…  Derdimiz Şebinkarahisar’dı. Rahşan Ecevitde dert etmişti kendisine. Bu vasiyet bize kaldı şimdi.

Bizi ayakta karşılar, çıkarken ayağa kalkar uğurlarlardı. Hatta evinde bizi kabul ettiğinde Rahşanhanım, hasta içerde yatıyordu. Başbakan mutfağa bize çay yapmaya kalkmıştı ki zor engelledik. Kendi çayımızı kendimiz yaptık.

Geçmiş te Ecevitlerle Şebinkarahisar üzerine yazılacak anlatılacak çok hikaye var. Bunları saklı tutalım şimdilik.

Şunu da hatırlatmam gerek, Başbakan Bülent Ecevit’in ölümünden sonra Rahşan Ecevit’in ölümüne kadar en yakınında, en güvendiği kişi yoldaşı, arkadaşı, kardeşi, oğlu hep Hayri Bakıcı oldu. Ölüm döşeğinde Hayri’yi arar annesinin sağlığını sorardı.
Buradan sevgili arkadaşım Hayri Bakıcı’ya da güvercin kanadından sevgiler gönderiyorum.

Artık Rahşan Ecevit yok…  Geride tertemiz bir sayfa bırakarak Karaoğlan’ın yanında, en sevdiği omuzlarında…

Öğrencilik yıllarından başlayan ve bir ömür süren aşk,

Ne para,ne mal, ne mülk,ne de şaşalı sofralar,

Eşitlik, özgürlük, halkçıdemokratik sol bir düzen,

Ve İnsanca hakça bir yaşam için 

El ele büyüttüler sevgiyi…

Gelecek kuşaklara tertemiz bir miras bırakarak