PAKETLER DOLUSU İYİLİK!
Tarih: 8.11.2019 14:23:49 / 190okunma / 0yorum
Av. İSMAİL ŞENOL

Ekonomik sıkıntıların artmasıyla birlikte, değişik adlar altında, bu sıkıntıların giderileceğini müjdeleyen paketlerin açıklanması olağan hale geldi. Bunu devletin değişik hizmet alanlarında da görmeye başladık. Eğitime, sağlığa, tarıma dair pek çok paket açıklamalarıyla karşılaşır olduk….

Yargı Reformu Strateji belgesiyle de, 39 maddelik ilk yargı paketi de onaylandı. Düşünce ve ifade özgürlüğünün güçleneceği, yargıya güvenin artacağı ifade edildi. İkincisi yolda olan 30 maddelik yargı paketiyle de, cezaların infazına ve nafaka borçlarına ilişkin düzenleme yapılacağı açıklandı.

Devlet idarisine dair bu paket açıklamalarına oldu-bitti mesafeli bakmaktayım. Açıklanan her pakete toptancı yaklaşımla elbette ki kötü diyemeyiz. Ama gördüklerimizi de yok saymayız. Toplum yaşamımızla ilgili yapılan düzenlemelerin, “övgü dolu sözlerle” sunulması sonrasında karşılaştıklarımız bizleri şüpheci davranmaya itmekte!....

Son yargı paketlerine baktığımızda mesela; ”haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz” şeklinde düzenleme getirilmiş. İster istemez, “bu önceden suç muydu” diye insanın sorası geliyor?. Konuya dair önceki düzenlemelerdeki eksiklik “vurgu yapılarak” giderilmeye çalışılmış hepsi bu!. Burada önemli olan bunun, uygulamada ne şekilde karşılık bulacağı, “haber verme sınırlarını aşmama” kriterinin ne şekilde belirleneceği! Bazı gazeteciler için “haber verme sınırlarını” aştın veya “eleştiri amacıyla” haber yapmadın denilirken, bazılarının getirilen ifade özgürlüğünden sonuna kadar yararlanıp yararlanmayacağı!. Kısacası sorunun temelini çifti standartlı uygulamalar oluşturmakta!…

Yasayı bir tarafa koyalım!. Darbe anayasası diye eleştirdiğimiz 1982 Anayasamızla bile; “herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.” şeklinde, “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı” getirmişiz. Bu hakkın ancak, “milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” amacıyla ve kanunla(!) sınırlanabileceğini kabul etmişiz!. Hukuk düzenimizde, “hakkına sahiptir” ile biten cümle o hakkın varlığını, “sınırlandırılır” ile biten cümle ise o hakkın hangi hallerde sınırlandırmaya tabi tutulacağını, o hakkın “istisnasını” gösterir. İşte sorunda burada, kural ve istisnasının farklı kesimlere uygulanıp uygulanmayacağındadır!. Zaten, sayın bakanımızda, “biz paketi çıkardık sıra uygulamada” diyorlar!......

Bir de telefon/internet gibi hizmet sağlayıcıların bizlerin “iyiliğini düşünerek” hazırladıkları “paketler” var ki, tam bir şeytan işi! Olmadık yerde, olmadık zamanda telefonla arıyorlar. Ne yaparsan yap kurtuluş yok! Muhakkak hazırladıkları iyilikten faydalanman sağlanıyor.

Diyelim cep telefonu kullanıcısısın. Hizmet süresinin bitimine aylar kala aramaya başlıyorlar. Şu paket-bu paket de dur! Telefondakine dert anlatabilmen mümkün değil. Paketler öyle hazırlanmış ki, kendi müşterisine 100 birime sağlanan hizmet, başka GSM operatöründen gelene yarı fiyatına düşebiliyor. Başka operatöre geçmek zorunda kalıyorsun. Hatta, geçici operatör değişişimi suretiyle tekrar önceki hizmet sağlayıcısına geri dönenler de olabiliyor. İnternet hizmetinde de aynı durum söz konusu. Bir bakmışsın, daha hizmet süren dolmadan, hop başka pakete geçmişsin! Sorsan ses kaydın var, rızanla oldu diyorlar!..

Halbuki; böyle iyilikleri ne gerek var kardeşim! Sen hizmetini sun, birim fiyatı üzerinden de al paranı. Ama öyle değil. Sunmadığı hizmetlerin karşılığını da senden alacak! Kafaya koymuş bir kere!. Hani “ben yandım başkaları yanmasın” diye bir söz var ya!. Siz siz olun, uyanık davranın “paketlerle gelen iyiliklere” kanmayın! Paketin cilasına aldanıp, içini görmeden paçaları sıvamayın!.

Anahtar Kelimeler: PAKETLER, DOLUSU, İYİLİK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
TAMZARA TÜRKÜLERİ (27 Eylül 2019 - Cuma)
KENEVİR (07 Haziran 2019 - Cuma)
KIYMAYIN ADALETE! (20 Mayıs 2019 - Pazartesi)
OY DEVLETİN NAMUSUDUR! (02 Mayıs 2019 - Perşembe)
GİTTİ BEKA-KALDI EKONOMİ! (16 Nisan 2019 - Salı)
HINZIR STOKÇU! (22 Mart 2019 - Cuma)
NEDEN AKINCILAR? (12 Şubat 2019 - Salı)
YOLCU TAŞIMACILIĞIMIZ (05 Şubat 2019 - Salı)
HORANLARIMIZ NEDEN HORONLAŞTIRILIR? (11 Nisan 2017 - Salı)
VALİ GELSİN Mİ? (24 Mart 2017 - Cuma)
KORO ÇALIŞMALARINA BAŞLARKEN (07 Kasım 2014 - Cuma)
DEVLET HESAP SORMALI! (04 Kasım 2014 - Salı)
FUTBOLUMUZ ÇÖKÜŞÜ! (20 Ekim 2014 - Pazartesi)
GİRESUN GÜNLERİNİN ARDINDAN (17 Ekim 2014 - Cuma)
BERLİN’DE HAKİMLER VAR! (23 Eylül 2014 - Salı)
STRATEJİK DERİNLİK (18 Haziran 2014 - Çarşamba)
Sayfa:
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."