Av. İSMAİL ŞENOL


LUCESCU GİTTİ! ŞENOL GÜNEŞ GELSE NE YAZAR?


İlk milli takım teknik direktörü Ali Sami Yen´in göreve başladığı 26.10.1923 tarihinden bu yana 57 ayrı isim bu görevde bulunmuş. Bir hocanın ortama görev süresi 1,5 yıl(aşağı/yukarı) sürüyor demek ki! Yeni hocanın önünü açmak için TFF(Türkiye Futbol Federasyonu), Mircea Lucescu´nun görevini sonlandırmış. Değişim beklentisi varmış!

Sözleşme süresinden önce yapılan teknik direktör değişikliklerinin de bir maliyeti var elbette! Erken sonlandırılma nedeniyle ?ücret kaybı-tazminat? vb. alacaklar söz konusu. Paraya dayalı hak ödenmesinde şükür ki rahatız! Para dediğin ne ki? (Bizde gani/Lafımı olur hani) Bundan önceki sözleşme fesihlerinde nasıl ?döviz üzerinden? paralar ödendi ise şimdide ödenir gider. Yükü çekecek ülkenin canı sağ olsun!

Milli takımın başına getirilmesi düşünülen Şenol Güneş, daha önceden(16.08.2000-18.02.2004) de bu görevde bulunmuş. O dönem karnesinde, ?bir dünya bir de konfederasyon? üçüncülüğümüz var. İşte Şenol Hoca, geçmişteki bu başarısından dolayı yeniden göreve getirilmek isteniyor olmalı! Da bu gerçekleşir mi? Bence asla! Anlatalım:

Milli takımın başarılı olabilmesi için, bu takıma futbolcu gönderen-yetiştiren ?tarlanın verimli? olması gerekir. Futbolcu tarlamızı da çok şükür ?arpa-buğday? tarlamıza benzettik! Tarla çoraklaştı birader. Bundan kelli gör hayrını!...

Şenol Güneş´in önceki başarılarının arkasında, UEFA Kupası-Süper Kupa kazanmış, Şampiyonlar Liginde başarılara imza atmış bir Galatasaray gerçekliği vardı. Bu takımda hazır ?yerli-milli? futbolculara Rüştü Reçber, İlhan Mansız gibi diğer kulüplerden gelen ?bir-iki ekleme? ile işi görebiliyordun. Milli takımların başarısı, ülke futbol takımlarında birlikte oynayan, birbirlerini tanıyan en az 5-6 çekirdek kadronun varlığına bağlıdır. Biraz Trabzon Sporda birkaç kişi var, o da yetersiz. Yurt içi ve yurt dışı takımlardan en seçme futbolcuları toplasanız da verim alamazsınız. Ha diyorsanız ki; atletizmde, halterde ve hatta güreşte olduğu gibi ?basarız parayı, alırız vatandaşlığa yabancı futbolcuları? olur biter. O da işin başka yönü.. Ama ne söylemiş atalarımız: ?El atına binen köy ortasında iner? yada ?elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz?. .Dahası da var ama bu kadarla yetinelim?.  

Bugün için böyle bir olasılık, ?ayda patates yetiştirmekten? daha zor görünüyor. Bakın futbol takımlarımıza! Süper Ligde görev yapanlardan, Siirt Köy Hizmetlerine varıncaya kadar futbolcuların hemen hepsi ?aynı tornadan çıkmış? gibi birbirine benziyor ve oldukça ?koyu esmer? tondan kardeşler!...

 (Doksanlı yıllarda, hoca/futbolcu bazında, Yugoslav akını yaşandı. Boşnak-Sırp-Hırvat kimi bulurlarsa ?yeni futbolcumuz/hocamız?  ayaklarına yatılırdı. ?Dobrovolski? esprisi o yıllardan kalmadır. Geçenlerde de Rize Stadında siyahi bir öğrenciyi, ?yeni transferimiz? diye taraftara alkışlatmışlar, sonrada şaka olduğunu söylemişlerdi.)

Burada, ?hoca değişikliğinin işe yaramayacağını? federasyon bilmiyor mu sorusu akla gelebilir. Bilmez olur mu? Öyle olduğunu bildiği için sana-bana(kamuoyuna) karşı ?iş yapıyor? görüntüsü vermek isteniyor. Yani orası da modaya uyuyor ve ?mış gibi? davranıyor. Yerini o kadar garanti görüyor olmalı ki; kendi denetimindeki ?iddia işine? girmekte bile beis görmüyor! (Futbolu oynatacak-Bahisi oynatacak/Vatandaş ne yapsın-O da kafayı oynatacak)

Sahi siz ne düşünüyorsunuz? Şenol Güneş, beklenen başarıyı sağlar mı? Eğer sizin; ?palyatif/geçici? çözümlerle ?tarımın/ekonominin? düzeleceğine dair de inancınız varsa buna da inanabilirsiniz. Sıkıntı yok!

                                                                                                                         Av. İsmail Şenol