Av. İSMAİL ŞENOL


KENEVİR


Keyif verici (Hint keneviri) olanı ve diğer türünü bir tarafa bırakırsak, faydalı olarak nitelendirilen kenevir türünün, çöken ülke tarımının olumsuzluklarını bertaraf edeceği, önemli geçim kaynağı olabileceği hususunda, son zamanlarda medyada hayli haberlere tanık oluyoruz?

-Kenevirde %25 oranındaki protein ile diğer yararlı bileşenlerin gıda teminindeki yararları, içindeki yağ asidinin, AIDS ve kanser başta olmak üzere, romatizma, sara, astım gibi birçok hastalığın tedavisindeki olumlu yanları sıralanıyor.

?Plastik ürünlerin tamamının kenevirden üretilebileceği, giyim sanayindeki kullanılma alanı(kanvas pantolon), ip-halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı ve kağıt için ideal bitki olduğu, araç gövdesinin bu bitkiden yapılması halinde dayanıklılığın çelikten 10 kat daha fazla olabileceği söyleniyor. Binalarda yalıtım malzemesi olarak kullanılabileceği, kenevirden yapılan sabun ve kozmetiğin suyu kirletmediği bildiriliyor.

-Yetişme alanının genişliği ve az suya ihtiyaç duyması, oksijen üretiminde ormanlardan avantajlı olması, hayvan besiciliğindeki önemi anlatılıyor.

Yani diyecek bu kenevir var ya, her derde deva! Yararları say say bitmez!. Yerel seçimler gündeme girdi gireli geri plana düşmüş olmakla birlikte, pek yakın gelecekte yeniden hayallerimizi bu bitkinin süsleyeceği kaçınılmaz!....

Şimdi bu kenevir meselesi gündeme geldiğinde benim aklıma ?tavus kuşunun? hikayesi geldi. Hikaye dediğinde aslında yapılan bir deney. Pek çoğumuz biliyoruz belki ama biz yinede tekrarlayalım:

 ?Beş-on dişi tavus kuşuyla birlikte erkek tavus kuşunu kapalı bir alana(oda) koymuşlar. Kapalı alanın tavanına da güzelce bir dişi tavus kuşu resmi kondurmuşlar. Erkek tavus kuşu yanındaki dişileriyle hiç ilgilenmemiş, devamlı surette tavandaki resme doğru zıplayıp durmuş??.İşte bizimki de o hesap. Yanımızdaki ?dişi tavus kuşlarını? bir kenara koyup, tavandaki suretine meylediyoruz?

Kenevir ekimi işlerlik kazanır, kazanmaz. Bu bir tercihtir. Ekimi yaptığında, kenevirin işlenmesine yönelik tesisleri de kurmak gerek. Bunları kim kuracak, kim işletecek. Madem bunlar kurulacaksa biz öncelikle diğer endüstriyel bitkilerin ekiminden niye vazgeçtik? Tütünü niye ekemiyoruz, ülke tütün piyasasının %90 lık kısmını neden ABD firmalarına terk etmek zorunda kaldık? Şeker fabrikalarına ne oldu, daha da ne olacak?...

Kenevir kağıt yapımında da kullanılabiliyor. Verim oranının da yüksekliğinden bahsediliyor. Burada sorun yok. Sorun şurada: Afyon´un Çay ilçesinde, 1978 kurulan SEKA kağıt fabrikası, 1.300 çalışanı ile bölgenin can damarıydı. Yan sektörler, çiftçi, taşıma gibi diğer etkenlerle 50 bin kişinin geçim kaynağıydı. Eber gölü kenarındaki saz ve kamışlar işlenerek kağıt ve karton olarak memleket ekonomisine katkıda bulunuyordu.  Özelleştirme kapsamında kapatıldı. Afyon´un Çay ilçesi hayalet şehir haline dönüştü. Ülke, diğer kağıt fabrikalarının da kapatılmasıyla birlikte, dışa bağımlı hale geldi?

Bunu, şunun için anlattık. Hiçbir emek vermeden, göl kenarındaki saz ve kamışların işleyerek kağıt elde ediyorken, şimdi kenevir ekilecek, fabrika kuracak ve ürün elde edecek öyle mi? Akıl nerde, mantık nerde?...

Şimdi kenevir mucize bitki de!......Hani ne dedik? Yandaki tavus kuşu-tavandaki tavus kuşu! Ülkede endüstri bitkilerinden geçtik, temel ihtiyaçlara yönelik ekim yapma da bile güçlükler var. Şimdi buğdayı bile dışarıdan alır olmuşuz. Nohut, mercimek, fasulye, patates-soğan, sebze-meyve? Bunlar gayrimucize bitkiler mi? Bunları niye ekemiyoruz? Diyecek, yandaki tavus kuşlarının kıymetini bilemedik. Tavandaki tavus kuşuna erişelim çabasındayız.

Sonuç itibariyle bu kenevir işi bence pek akla yatkın bir iş değil. Kamuoyundaki Amerikan karşıtlığının ?satın alınmasına? yönelik bir oyun var gibi geliyor bana. Umarım yanılırım!..Hele bi yandaki tavus kuşlarını halledelim. Tavandaki resme sonra bakarız!.