GÜVEN GÜRBÜZ


EĞRİBELİN AŞKI YOLLARI AŞTI

GÜNDEM-YORUM / GÜVEN GÜRBÜZ


Şebinkarahisar yolları, adamı yorar diyor her gidip, dönen. Heyelanlı toprağın yollarla arası pek iyi değil. Eh işte diyip de tutmaya çalışsa da kafası bozulunca bendini yıkıp geçer. Barajında altında kalan verimli topraklara. Yeni topraklar. Cıbıl dağlardan, tepelerden yağmurlarla, sellerle, fırtınalarla, süzüle, süzüle, gelirken, barajın suları da kucak açar. Dibe atar. O'nu tutacak ağaçlar pek fazlaca yoklar.

Aklımıza gelmişken, ceviz ormanları kurulacaktı bir zamanlar. O'nun yerine ceviz bahçeleri kurulsa da çabuk ve çok yetişen cinslerden, hakiki ise yıllar önce ceyiz sandıkları olarak evlerin kim bilir hangi köşelerindeler. O'da ayrı bir konu.

Gurbete yolcu gönderen yollar, giderken de, gelirken kıvrıla kıvrıla, içini dışına çıkarma peşinde. Suşehri ile arasına giren yolun kaderi bir türlü barışmasa da, genişlete, asfaltlana, düzelte, onara, idare ediyor.

Ancak Eğribel'in beli doğrulunca kolu da uzayacağa benziyor. Birde Giresun limanı canlanırsa Alimallah tut tutabilirsen kocaman TIR'ları. Dereli'den, tepeliden, Şebinkarahisar'dan, Suşehri'nden, yılan gibi kıvrıla, kıvrıla uzamak isteyecek yollar. Devlet baba her ne kadar da tasarrufa yöneliyorum derse de, bir yandan da Limanları ehya edeceğim diyorken, Giresun Limanının da nasibini alacağı aşikar. Öyleyse Eğribel tünelinden Anadolu'ya, Sivas'a, Kayseri'ye, oradan Akdeniz'e. Kolay değil. Yollar hakiki yollar olmak isteyecekler. Barajın üstümü kapatılır, yol geçer. Viyadükler mi dikilir, yollar ayağının üstünde mi durur, orasını bilemeyiz. Bildiğimiz tek şey. Giresun dan Anadolu'ya akacak yollar otoban olmak ister.

2005 de başlayan Eğribel'in aşk hikayesini ilk dillendiren Bakan Özak, en duygulu anları seçmiş olacak ki İlk Ceviz festivalinde dillendirdi. 'Biz onu bunu dinlemeyiz. Olsun diye bekleriz' diyenler çığ gibi büyüdüler. Şiirlerle coşkuya, temellerle şarkıya, aşıklarla türkülere gire, çıka, 'olurdu olmazdı'ların eşliğinde 2022 de, hep ikiler sıra sıra dizildiğinde, gözlerinden birini açtı Eğribel. Sırtım doğruldu da, ya diğer gözüm ne olacak diyecek. 'Eh artık biraz sabırlı olalım' diyenlerde çıkacak. Dayanamayıp şuradan biride 'Ne yıllar geçti be..' diyecek. Zamanında işinin ehli bir bürokratımız, 'Artık bu işler eskisi gibi değil devletin gücü yerinde, dedim mi yapar' dediğinde kulağımın biri sımsıcak olmuştu. Ya bir diğeri, O'da 'Bu kadar para, buraya, değer mi. Ne nüfus var ki burada' dediğinde, diğer kulağım yerinde yoktu. Ya bir de bir milletvekilimizi 'Eğribel'e Tünel hayal' dediğini öğrendiğimde. O'ndan hiç bahsetmeyelim ne dersiniz. İnşallah kulaklarımız çınlasın. Bir an önce eksiği, gediği ile selametli yollar, özgürlüğünü ilan etsin. Bu yolların yükü çok ağır. Limana bakıyor. Yakından, uzaktan, gelecek gemilerin ihracata katkısından bahsediyor. Gazeteler yazıyor. Yolların kaderi, büyük işlerin gözünün içine bakıyor. Büyük işler Limana karşı bacak, bacak, üstüne atmış seyrediyor. Ne derseniz deyin, Emeği dünden çok Şebinkarahisarlılar Eğribel'e manzaralı yerlerde birer fincan kahveyi hak ediyor. Yollar kısalacak, bahtlar açılacak, tırlar bir yanda, binekler bir yanda, kornalara basa basa seyredecek.

Şebinkarahisar yolları kısaldıkça, turizmde gözlerini daha çok açacak. Belki bir ufak havaalanı, Şebinkarahisar'ın üstünden bakan hava boşluğunun altında yerini alacak. Kulakları çınlasın Eski Belediye başkanlarından Mehmet Özdemir ağabeyimizin havaalanı projesinden kim bilir bahsedilecek. Meryemana manastırına, Trabzon Sümela'dan uçakla seyrü seferlerle turistlerde buraya inecek. Tarih canlanacak. Ankara vakfında bir iftarlı toplantı da Milletimizin vekillerine şöyle bir bahsettiysek de orada kaldı. Yıllar geçti unutuldu elbette ki.

Memleketimizin her yeri cennet köşesi. Yeter ki değerini bilelim. Değerli kılacak akıllı insanlarımızı ön plana çıkaralım. Onlara sahip çıkalım. Bunların hepsi sözde kalıyor, deseler de bir gün sözde kalmayacaktır. Yavaş, yavaş derken giden ömürden gidiyor. Her gelen yeni nesil 'Ne yapmışlar ki..' demeyecekleri günlere şimdiden bir adım daha atabilmeliyiz.

Gençlere çok iş düşüyor bu anlamda. Koşturulmayan hiç bir iş zamanında bitmez.

Selametle kalın.

09 Ocak 2022 / Şebinkarahisar - Ankara