Okuyucu Mektubu


Dünya Kaçıncı Leveli Yaşıyor

Eskiden sanal oyunlarımızdan Süper Mario ile LEVEL terimini tanımıştık. Birinci oyundaki level bitirilmeden İkinci oyuna geçilemiyordu. Her oyunun tüm level'leri tamamlandığında sonraki oyun geliyordu. Bütün oyunları tamamlayan bilgisayar bağımlıları sonunda tutsak edilmiş Prensesi kurtarıyorlardı.


Başlık

Erol ORUÇ Emekli Eğitimci

Dünya tarihini okurken birden bu oyun geldi aklıma. Tekdüze giden dünya tarihini değiştiren pek çok oyun yaşanmış ve bu oyunların içinde ise bir çok level gerçekleşmişti. Bilim adamları tekerleğin bulunmasını çok önemli olarak görürken ben nedense Su Terazisinin icadını daha dikkate değer bulurum. Dünya monoton bir hızla dönerken Pusula icat edilmiş, Coğrafi keşifler gerçekleşmiş ve Delikli demirin icadı mertliği bitirmişti.Ta ki 19. y.y.'ın ikinci yarısında buharlı lokomotifin bulunmasına kadar. Artık Sanayi çağı başlayacaktı.

Sanayinin getirdiği seri üretim insanları tüketim çılgınlığına sürükleyecek, Çevre mahvolacak, iklimler değişecek, kapitalizm dünyayı kasıp kavuracak artık insanlar gelişimi takip etmeye yetişemeyecekti.

Makyavelist düşünce hedefe ulaşmak için her vasıtayı meşru gösterecekti. Bu gelişmeler sonucu dünya paldır küldür birinci cihan harbini yaşayacak. Galip devletler  alel acele hemen kaynaklara saldırarak silahlarını daha çok güçlendirmeye başlayacaklardı. Çok geçmeden ikinci dünya savaşı çıkacaktı.

İkinci Dünya savaşı sonucu NATO-VARŞOVA paktları kuruldu ve uzunca bir süre dünya iki kutuplu olarak yaşadı,

Glasnost ve Preistorikasüreciile doğu blokunun çözülmesi dengeleri değiştirdi. Savaşlar bir çözüm de getirmiyordu. Ne yapalım o zaman kuralları değiştirelim insanları yapay gruplarla savaştıralım dediler.

Ve böylece 3. Dünya savaşı başladı.

Birinci Level: 11 Eylül kulelerin yıkılması bahanesi ile Afganistan ardından Irak  işgal edildi. Ukrayna, Kırgızistan ve Gürcistan gibi eski doğu bloku ülkelerde Kadife devrim ile yönetimler halk hareketleriyle yeniden şekillendirildi.

 

İkinci Level: Kuzey Afrika ülkeleri Tunus ve Cezayir’de başlayan Arap Baharı Libya ve Mısır’ın tarihini değiştirdi.

Üçüncü Level: Işid kuruldu. Emirlerine verilen binlerce Toyota kamyonete ağır silahlar monte edilmişti. Bir kurşun atmadan kuzey Irak ve Suriye’yi işgal ederek Yeni bir İslam devleti kurduklarını ilan ettiler. Bütün hakim güçler buraya üşüştü yerli halkı da silahlandırarak cepheye sürdüler. Burada kurulan sahnede kandırılmış bazı gençler birbirini öldürürken; bazıları çözüm aradı. Işid yaptığı vahşetle halkı kırarken Pyd palazlandı.Her nedense evdeki hesap çarşıya uymadı.Türkiye eksen değiştirerek Rusya-İran çizgisine yanaştı. Gelişmeler kontrolden çıktı.

Dördüncü Level: Öyle bir şey yapılmalıydı ki İslam dünyasının yeni bir meşgalesi olsun. Onlar bu gelişmeyle uğraşırken oyun kurucu da yeni stratejiler geliştirebilsin. Veee Tramp Küdüs’ü İsrael’in başkenti olarak tanıdı. Bu çok dikkatle takip edilmesi gereken gelişmeydi aslında. Bir çağın sonuydu ama kimse bilmiyordu

Son Level: Işid savaştığı cepheleri teker teker boşaltarak Pkk-Pyd ye terketti.ABD, Pyd'yi kendilerine müttefik ilan etti. Pyd’nin finansmanını da Suudi Arabistan'ın yapacağını açıkladı. Rusya-Türkiye ve İran Soçi mutakabatı, Astana ve Almatı görüşmeleri ile Suriye problemine çözüm aramaya başladı. Barış Pınarı harekatıylagidişi bir noktaya kadar değiştirdi.

Yaşlı dünyamız kim bilir daha nelere gebe. Ömrü olanlar yaşayıp görecek…