ÜNAL AKKUŞ


DERNEK İÇİ EĞİTİMİNE DİKİZ…

-


Şebinkarahisar ile Afyonkarahisar’ı birbirine karıştıran dernekçilerimiz, akılları sıra eşiyle dostuyla “Moral, motivasyon ve dee dernek içi eğitim” için  gittikleri otelde, yaptıkları salon toplantısında, şiracıların alkışları eşliğinde bana giydirmişler iyi mi? Ağzığza, alkışlarığıza sağlık oğul eyi etmişsiğiz(!) Bana böylece “ayak” açtınız…(!)

Madem bana gel diye ayak açtınız, hele şu sazı elime alıp iki de ben tıngırdayım peşinizden gelelim bakalım; “Aşık Karahisar-i” ne diyecek? Halbuki ben size bu konuda ne demiştim? Şebinkarahisar’da kış aylarında ekonomi yerlerde sürünüyor!  400 kişiyi Afyonkarahisar’a değil, Şebinkarahisar’a götürün, hem ekonomi, hem de gerçek “moral motivasyon” meydana ancak böyle gelir dedim! Siz ne yaptınız? Şebinkarahisar ismini karıştırıp, Afyonkarahisar’a topukladınız…(!)

Gerekçenin en önemlisi neymiş efendim; “Biz bu toplantıları 20 senedir yapıyoruz, artık geleneksel oldu” diyorlarmış! Ba baa savunmaya bak! Sanki dersin Allah kanunu! Yani şimdi bu konuya da bir bakalım! Afyona götürdüğünüz 400 kişi adam başı bin liraya mal olur mu? Olur! Yekun 400.000 bin lira eder mi? Eder! La 400.000 bin lira Şebinkarahisar ekonomisine bu yokluk kıyamette bir nefes aldırır mıydı? Yeess! Gülmen oğlum “incilizcem” çok kuvvetlidir(!) Ben adama her dilde anlaturum…(!)

Hadi bir de bu konuyu geri dönerek hesap edek mi? Her gidişinize dört yüz kişi demiyek de, Afyonkarahisar’a 20 sene gidişinizin bir ortalamasını yapalım! 20 senenin ortalaması 150 kişi diyelim! 150 kişi biner lira yese 150.000 lira eder! Vur bunu hesaba 20 senede üç milyon para eder! Herkes kendi parasını karşılasa da ne farkeder. Ortada 400 bin Lira gibi bir rakam var. Bu rakamı Şebinkarahisar'a aktarsaydınız kötü mü olurdu? Şimdi siz; “Biz Şebinkarahisar’a şunu yaptık, bunu yaptık” diye saydıracaksınız! Hadi ya! Ula gidip o hizmetleri de Afyonkarahisar’a yapaydınız…!

“Moral, motivasyon ve dernek içi eğitim” diyorsunuz! La belediye başkanı dernekçi mi? Onun neyini eğittiniz? Bu arkadaşın bir siyasi kimliği yok mu? Hadi madem onu buna rağmen çağırdınız! Onun yanında diğer partilerin en azından ilçe başkanlarını ve İl Genel Meclis üyelerini de “eğiteydiniz”(!) “Bu çocuklar yemez mi” deyisiğiz(!) Şimdi buna da bir gerekçe olarak; “Biz orada aynı zamanda nüfus çalışması yaptık” dersiniz! Peki diğer partilerin o şehirde hiç nüfusu yok mu? Bu şehir insanları üzerinde hiç nüfuzu yok mu? Ondan sonra “Dernekler siyasetçilerin arka bahçesi oldu “ dediler mi kızıyorsunuz! Hiiç kızmayın bu görüntüyü siz veriyorsunuz! Bu kadar net…!   

Birader en çok da neye güldüm biliyor musunuz? Afyonkarahisar’da 28 yazılı Şebinkarahisar Spor formalarını dağıtmanıza! Şimdi niye ki ne diyeceksiniz? Hani bizim derneklerin sahip çıkamadığı vilayet olma meselemiz var ya! La dernek olarak yerli araba TOGG’un ilk üretimden 82’inci arabayı istemek ne! Hadi istediniz! 28 numaralı forma dağıtmak ne! Yahu içinizde hiçbiriniz hağu formaların 28’ni ters çevirip 82 yazmayı akıl edemedi mi? Bu kadar inceliği düşünemeyen 82’inci TOGG’u istiyor he mi! Peh peh peh akıla dikiz…(!) 

Benim için ağalar bir de; “Sağda solda yazıyorlar, 10.000 oradan, 20.000 buradan toplayın diye! Kardeş senin hayal ettiklerini, biz kimsenin kapısına gitmeden sağladık” diyorlar! Yahu kardeşim ben meblağdan çok, ortak akıl, ortak güç meydana getirip, kolektif hareketle bir yatırım yapılması gerektiğini anlattım! Yani kardeşler yazdığımdan anlaya anlaya bunu mu anladınız? Yuh artık…!

Adam demiş ya; “Namaz da gözü olmayanın, Ezan da kulağı olmaz” diye! Hani; Kasamızda 2 milyon var” nakaratı var ya! Sanki dersin ki tarlalarını satıp derneğin kasasına koymuşlar! Yahu bu derneği, o gelir getiren o mülkleri yolda bulmadık! Bu derneğin bir geçmişi var! Her önüne gelene miras yedi evlatlar muamelesi yapan, şımarıklığa girmeyin derim! Sonra altından kalkamazsınız…!

Aslında yazılacak daha çok mesele var da, bu kadarı ile idare edin! Hani yeni bi ayak daha açarsalar, yeni yılda o açtıkları ayaktan devam ederiz! Bu tutumunuz yüzünden bu toprağın çocukları siyaset ve dernekler üstü gerçek sivil hareket etmeyi öğrendi! Daha da öğrenecekler…  

Bu vesile ile yeni yılın, ülkemize, memleketimize, barış, huzur, birlik beraberlik getirmesini dilerim…