Okuyucu Mektubu


BEN ŞEBİNKARAHİSAR´IM


Emekli Öğretmen Ali YOLCUBAL 

İlk sakinlerim M.Ö 2000 yıllarına Etilere kadar uzanır.Ben Kolonia´yım,ben İsolayım, ben Nikopolisim, ben Şark-i Karahisar´ım, ben Şebinkarahisar´ım.Tarihin her döneminde Kelkit havzasının tarih, kültür, sanat, ticaret ve idari merkeziyim.Osmanlıda sancakken cumhuriyetin ilk on yılı il merkezi oldum. Milli mücadeleye ilk kucak açan, milis kuvvetlerini teşkilatlandırıp milli mücadele emrine veren, Erzurum kongresine ilk delegeleri gönderen sancak benim. Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluş sözleşmesi kararları bu kongrede alındı imzalandı.Kongre kararları altında benimde imzam var. Bu günkü vilayetlik iddiamın dayanağı da Erzurum kongresidir. Erzurum kongresine beş delegeyle sancak olarak katıldım. Şimdiki statümün de il olması en doğal hakkımdır. 1915 Ermeni İsyanında Çanakkale´de, Dumlupınar´da, Afyon´da, Büyük Taarruz´da çok şehit verdim. Sancakta gelinler dul çocuklar yetim kaldı. Gözü yaşlı ninelerin dedelerin feryadı yeri göğü inletti. Açlık, kıtlık gördüm. Depremler beni yerle bir etti. Yangınlarla kül oldum ama en çok zoruma giden onurumu inciten şey 1933 yılında vilayetlikten düşürülmem oldu.

Vilayet olarak kalsaydım: Şimdi, eskiden bana bağlı olan ilçelerle aramda düzgün, kısa (Bölünmüş) yol ağı olurdu. (Bir türlü yapılamayan 26 km´lik Şebinkarahisar-Akıncılar yolunun yapılması için hala yalvarır durumda olur muydum?)

Vilayet olarak kalsaydım: İlçelerimde fakülte,il merkezinde  Şebinkarahisar üniversitesi olurdu.

Vilayet olarak kalsaydım: Belki de, Onuncu alay hala bende olacaktı.

Vilayet olarak kalsaydım: Belki de 100.000 nüfuslu planlı yapılaşmanın olduğu il merkezi olacaktım. (Ağır ceza mahkemesinin kaldırılması ikide bir gündeme gelmeyecekti.)

Vilayet olarak kalsaydım: Şebinkarahisar ili turizm cenneti olacak il geneli turistik tesislerle donanacaktı. Dikmen belki de il turizminin merkezi olacaktı. (Şimdiki  yüksekokul giriş kapısından başlayan, Kozluca köyü istikametinde devam edip dikmenin etrafını dolanarak yine Yüksekokul giriş kapısının önünde biten koşu, bisiklet vb yarışları pisti olacaktı. Dikmen Tepesi´nde doğal görünümü bozmayacak şekilde seyir ve dinlenme tesislerim olacaktı.)Tur kapsamında gelen turistler ben de gezecek görecek eğlenecek barınacak yerler bulacaktı. Ekonomi canlanacak yüzler gülecekti.

Vilayet olarak kalsaydım:Hastalarım Giresun, Sivas yollarında can vermeyecekti. Takside, arabalarda doğumlar olmayacaktı.

Vilayet olarak kalsaydım: E-23 devlet  karayolu sapağından başlayan yol Şebinkarahisar´a bölünmüş olarak gelecek aynı şekilde Bayburt´tan Erzurum´a ulaşacaktı. Eğribel tüneli çoktan hizmete girmiş olacaktı.

Vilayet olarak kalsaydım:Türkülerim,halk oyunlarım bu kadar rahat bir şekilde başka illere mal edilmeyecekti.

Vilayet olarak kalsaydım:Doğal gaz bağlanması için gece gündüz yalvarmayacaktım.

Vilayetlikten düşünce çok göç verdim.Bendeki tarihi ve kültürel zenginliklerden bu güne eziklik, gurbet, memleket hasreti ve problemler kaldı.İyi mi oldu? Benim derdimi anlatmaya sayfalar yetmez.

Kelkit havzası geri kalsın diye mi  Şebinkarahisar Vilayetlikten düşürüldü?Artık bir şehrin kan ağlayışını duyun,gözyaşlarını dindirin. Ya bizi geliştirin kalkındırın yada valimizi geri verin.

         Saygılarımızla.