YURTLAR BİR BİR KAPANIYOR

Şebinkarahisar´da her yıl düşüşte olan öğrenci sayısına paralel olarak öğrenci yurtları da birer birer kapanmaya başladı.

KYK Kız Yurt Müdürlüğü ve Erkek Yurt Müdürlüğü olarak bulunan iki müdürlükten Kız Yurt Müdürlüğü kapatılarak tek müdürlük altında birleşti. 

Daha önce kapatılan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Karancılar Kız Öğrenci Yurdu´ndan sonra Molla Hüsrev Erkek Öğrenci Yurt binası kapatıldı. Şebinkarahisar´da öğrenim gören üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılayan Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Yurt Müdürlükleri ise tek müdürlük altında birleşti.

Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar öğrenci sayısındaki fazlalık nedeniyle yurt binaları yetersiz kalırken, özel yurt ve pansiyon gibi iş dalları açılıyordu. Öğrenci sayısındaki bu üst düzey durum,yaklaşık 10 yıldır düzenli olarak düşüşe geçti. Diğer ilçeler ile il merkezlerinde açılan aynı isimdeki bölümlerle ilçemizdeki tercih edilebilirliği de azaldı. Yanlış politikalar sonucu yaşanan bu düşüşlerle birlikte yüksekokuldaki bazı bölümler kapandı.

"Giresun Üniversitesi" Şebinkarahisar Yerleşkesinde yer alan 3 yüksekokulda her yıl sürekli olarak azalma gösteren öğrenci sayısı, yüksekokullardaki yaşanan bölüm kapanma sorunundan sonra şimdi de KYK Yurtları kapanıyor.

İlçemizdeki 1 adet kız ve 1 adet de erkek öğrenci bloğu kapatılırken, yurt müdürlükleri tek müdürlük çatısı altında toplandı.

Edinilen bilgilere göre, ilçe merkezinde bulunan Karancılar Kız Yurdu, Molla Hüsrev Erkek Yurdu blokları kapatıldı. Şuanda Bülbül Mahallesindeki ana yurt binası ile ŞEBDER tarafından yaptırılan üniversite yerleşkesindeki yurt binaları kız yurdu, Milli Piyango Yurdu ise erkek yurdu oldu.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından KYK Kız Yurt Müdürlüğü ve Erkek Yurt Müdürlüğü olarak bulunan iki müdürlükten Kız Yurt Müdürlüğü kapatılarak tek müdürlük altında birleşti.