YÜKSEKOKUL İLE TOPYEKÜN MÜCADELE

Yüksekokullarımızın içinde bulunduğu durumdan kurtarılması, kan kaybının önüne geçilmesi için düzenlenen toplantıda ilçe yöneticileri, okul müdürleri ve vatandaş hep birlikte topyekün mücadele edilecek. Kısa ve uzun vadede yol haritası belirlenecek.
GÜNCEL 24.01.2020 14:13:00 890 0

Şebinkarahisar Belediyesi Millet Bahçesinde bulunan kütüphanede düzenlenen toplantıda yüksekokullarımızın sorunları karşılıklı görüşülerek, tartışıldı. YÖK'ten geçen özellikle 4 yıllık ve Diyetetik ile Sağlık Yönetimi bölümleri ile Bilgisayar  Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümüne alanında uzman doktorasını yapmış öğretim üyesi, 2 yıllık Teknik Bilimler MYO'da açılan İç Mimar Tasarımı, Mimari Restorasyon, Bilgisayar Teknolojileri, Kontrol ve Otomasyon bölümlerine de öğretim elemanı bulunması için arayışlar ise sürüyor.

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir, Belediye Başkanı Şahin Yılancı'nın yanı sıra Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Teknik Bilimler ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokullarının müdürleri, Şebinkarahisar Üniversitesi'ni Kurma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. Rafet Sarıöz, STK ve parti temsilcileri katıldı.

Mevcut bölümlerin kapatılmaması ve YÖK'ten onay verilen bölümlere ise öğrenci alınması için gereken asgari öğretim üyesi sayısına ulaşılması hedefleniyor.

Toplantıda konuşma yapan Belediye Başkanı Şahin Yılancı, "Bugüne kadar elimize öğretim üyelerinin cv'leri geliyor, ama bize ulaşan olmadı. Önümüzde de kısa bir süre var." dedi.

"HERKES BİR YERDEN ELEŞTİRİYOR"

Açılan yeni bölümlere de öğretim üyesi bulunması ve bununla birlikte öğrenci alınması için İstanbul'da toplantı yaptıklarını söyleyen Başkan Yılancı, iki yıllık bölümlere öğretim üyesi alınması için Giresun Üniversitesi tarafından alım ilanına çıktığını aktardı.

Kamuoyunda da bilgi kirliliği olduğunu söyleyen Yılancı, "Herkes bir yerden eleştiriyor. Öğrenci sayısı azalması sadece Şebinkarahisar'da varmış gibi bir algıyla hareket ediyor. Ama doğru bir yaklaşım değil. Her geçen gün yeni üniversiteler açılıyor. Dolayısıyla azalma olduğu bir gerçek.  Yeni bölümler açılması için hocalarımız yoğun bir mesai harcadılar. Bu bölümlerle birlikte biraz daha okulumuzun hareketleneceğini düşünüyorum. Rektör hocamla da tekrar görüşeceğim." ifadelerini kullandı.

"ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERİRİZ"

Kaymakam Taner Tengir ise konuşmasında "Bölümlerimiz var ama cazip bölümler ilgiyi çeker. Onaylanan bölümler de oldukça cazip. Başvuru olursa buralar açılır, öğrenci sayısı artar. Öğretim üyesi bulunması konusunda buradayız. Bizim de elimizden gelen gayreti gösteririz, gösteriyoruz da. Rektörümüzün de desteği olacağından hiç şüphem yok." ifadelerini kullandı.

"ELEŞTİRME EĞİLİMİ VAR"

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu  Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Adem Gürler, "Şebinkarahisar'da üniversitenin üyeleriyle alakalı belli bir kopukluk varmışçasına adeta eleştirme eğilimi var." dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Güler, "Hocaların derse girmediğine yönelik yapılan atıflar buradaki hocalara yapılan hakaret gibi oluyor. Buradaki insanlar bizi mesai arkadaşımız. Giresun'da ya da Şebinkarahisar'da böyle fikirlerin olması insanların üniversite nezdindeki bilgilerini olumsuz etkileyecek şeyler. Onun için insanların üniversiteyle alakalı konuşurken biraz daha dikkat etmesi gerekir." şeklinde konuştu.

"2 YILLIKLAR DA AZIMSANMAYACAK ÖNEME SAHİP"

Dr. Güler, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "4 yıllık bölümlere yönelik çok ciddi bir istek var. Ama 2 yıllık bölümlerin de azımsanmaması gereken bir önemi var. Öğrencilerin üniversiteyi tercih  etme etkenleri değiştiğinde bizim buna müdahale alanımızın dışında. Dolayısıyla biz elimizde olanlarla bir şeyler yapmak zorundayız. Bu coğrafyanın ihtiyacı olan şeylere genellikle 2 yıllık bölümler daha sağlıklı şekilde cevap verir. Kimse 4 yıllık olmasın demez ama açmaya çalıştığımız hatta daha sonra ilerletilip Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu şeklinde ilerletebileceğimiz bir yol açtık.  Şu anda 2 milyon TL harcanarak bir laboratuvar yapıldı. Son açılan bölüm ATT'de 200 öğrenci var şuanda. Bu sayı açmaya çalıştığımız 4 yıllık 4 bölüme denk geliyor neredeyse. Bunun gibi bölümlere öncelik vermemizin ehemmiyeti önemli."

"NORM KADRO SORUNU"

Norm kadro yönetmeliğinin değiştiğini belirten Gürler, "Her bölümün öğrenci alımına devam edebilmesi için asgari üç öğretim görevlisinin olması gerekiyor.  Dolayısıyla biz de 2 öğretim üyesi alımına çıkıyor.  Fakat alınan personellerin de ailevi nedenler, sağlık gerekçeleri ile görevlendirme talep ediyorlar. Çünkü gelen kişi alınsa, biliyorum Giresun merkeze geri döner ve Şebinkarahisar'a bir faydası olmaz. Bunun önlenmesi lazım." dedi.

"TEKNİK BİLİMLERE 4 BÖLÜM"

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'na yeni bölümlere açılmasıyla alakalı gerekli başvuruları yaptıklarını vurgulayan Yüksekokul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serdar Soylu, "Şuanda açılmasını beklediğimiz 4 tane bölüm var. İç Mimar Tasarımı, Mimari Restorasyon, Bilgisayar Teknolojileri, Kontrol ve Otomasyon bölümleri. Bununla alakalı 2 tane öğretim elemanını halihazırda aldık. Bu bölümlerle yaklaşık 160 öğrenci alacağız. Moda Tasarımı ve Radyo Televizyon Teknolojileri bölümüne de 2 öğretim elemanı alacağız, ilanları çıktı."

"SÜRE KISALDI"

Şebinkarahisar Üniversitesi'ni Kurma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. Rafet Sarıöz ise, "Bu toplantının asıl amacı biliyorsunuz, Ocak ve Şubat ayları tercih kılavuzlarının basıldığı, bölümlerin şekillendiği aylar oluyor.Yani süremiz oldukça kısa. O aylarda bölümlerin açılması öğrenci kabulü için hoca alınması gerekmektedir. Bununla ilgili olarak gerek burada gerekse İstanbul'daki hocaların olduğu bir komite kuruldu. Komite ile sık sık irtibat halindeyiz. Yüksekokullarımız için elimizden geleni yapmak zorundayız." şeklinde konuştu.