YÖREMİZ TÜRKÜLERİ KAYIT ALTINA ALINIYOR

Şebinkarahisar yöresine ait türkü ve halk oyunlarımız TRT tarafından kayıt altına alınacak.
GÜNCEL 24.09.2019 16:22:38 311 0

TRT tarafından Şebinkarahisar´ın türküleri ve halk oyunları derleme çalışmaları gerçekleştirdi.

İlçemizi ulusal alanda temsil eden sanatçımız Emre Gürsoy´un girişimleriyle TRT ilçemizin yöresel türkü ve halk oyunlarını kayıt altına almak için çalışma başlattı.

Zurnacı Akif Ekinci, Erdal Asil, Doğan Ayık, Ahmet Kütükçü ve Hasan Bardakçı ile Kemençeci İlhami Gürsoy, Rasim Çatal, Aydın Boyacı ve İsmail Şenol´un yanı sıra Temel Meletli´nin de katılımıyla Şebinkarahisar Kalesi eteklerinde çekimler gerçekleştirildi.

Yapılan çekimlerde sözü ve müziği Şebinkarahisar´a ait olan türküler ve halk oyunları da kayıt altına alındı.

Emre Gürsoy, yaptığı açıklamada, Şebinkarahisar´da 1967 yılından bu zamana kadar derleme çalışmalarının yapılmadığını söyledi. Gürsoy, yapılan bu çalışmayla birlikte  eserlerimizin TRT repertuarına ekleneceğini ifade etti.

Kayıt altına alınan eserlerin, belgelerle gelecek nesillere de aktarılacağını ve, kaynak olacağını belirten Gürsoy yaptığı açıklamada, "TRT Repertuarına kazandıracağımız eserler bizim için büyük miras olarak kalacaktır. Böylesine bir araştırma ve çalışmanın içinde bulunmak, TRT tarafından öncü seçilmek benim için çok anlamlı ve unutulmaz bir duygu oldu." şeklinde konuştu.

TRT çekimlerine TRT Yurttan Sesler Bağlama Sanatçısı Hüseyin Akpınar ve çekim ekibi katıldı.