YAYLALARIN GELECEĞİ TEHLİKEDE
ULUSLARARASI YAYLACILIK ve YAYLA KÜLTÜRÜ SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ
Tarih: 8.10.2019 15:03:33/ 226okunma / 0yorum

Giresun Üniversitesi Giresun İli Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Türk Ocağı Giresun Şubesi´nin ortaklaşa düzenlediği "Uluslararası Yaylacılık ve Yayla Kültürü Sempozyumu´nun sonuç bildirgesi açıklandı.

Giresun Üniversitesi´nde 5 ülke, 25 üniversiteden 133 akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Yaylacılık ve Yayla Kültürü Sempozyumu´nun sonuç bildirgesinde yaylaların amaç dışı kullanımı sonucunda çevresel sorunlar gittikçe arttığı ve İmar Barışı Kanunu´nun kaçak yapılaşmayı tetiklediğine dikkat çekildi.

Sempozyumun sonuç bildirgesinde, “Konar-göçer hayat Türklerin hayat kaynağı ve Türk kültürünün en önemli unsurlarındandır. Sosyokültürel ilişkilerin yoğun olarak yaşandığı tarihi yerleşme alanlarıdır. Yayla, küçük ve büyükbaş hayvan üretimiyle yerel ve ulusal ekonomiye katkı sağlama potansiyeline sahiptir. Küresel iklim değişikliği nedeniyle gelecekte en çok tercih edilecek yerler arasındadır. Zengin flora ve faunaya sahip doğal alanlardır ve yaylalar stratejik öneme sahiptir. Gezme ve dinlenme amacıyla mera arazileri üzerinde inşa edilen imarsız ve kaçak yapılaşma devam etmektedir. Kamuoyunda İmar Barışı olarak da bilinen 7143 Sayılı Kanun kaçak yapılaşmayı tetiklemiştir. Yürürlükteki mevzuat yayla yerleşmelerinin sorunlarını çözmekte yetersiz kalmaktadır. Yaylaların amaç dışı kullanımı sonucunda çevresel sorunlar gittikçe artmaktadır. Büyükşehir sınırları içinde kalan yaylalarda statü değişikliği ve yeni idari yapılanmalar sebebiyle yaylacılık faaliyetlerini yürütmeye çalışan köylüler, ihtiyaç duyulan hayvan barınaklarını ve konutlarını inşa edemedikleri gibi iyileştirme de yapamamaktadırlar. Genç neslin yaylacılık faaliyetlerine olan ilgisi gün geçtikçe azalmaktadır. Yaylacılık faaliyetlerindeki azalma kültürel değerlerin yok olma tehlikesini doğurmaktadır. Yaylacılık faaliyetlerindeki azalma ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Yaylacılık kültürünü temsil eden geleneksel evlerin yapım maliyetlerinin yüksekliği, yaylacıları zor durumda bırakmakta beton yapılaşmanın önünü açmaktadır. Sosyal güvenceleri olmadığı için vasıflı çoban bulunamamakta, bunun yerine yabancı çoban istihdam edilmektedir. Yabancı çobanlık ise Türk çobanlık mesleğinin yok olmasına sebep olmaktadır. Günümüze kadar yayla ve yaylacılık konusunda yeterli bilimsel çalışmalar yapılmamıştır” denildi.

Çözüm önerileri

Yaylalardaki üretim ve pazarlama faaliyetlerini yürütmek üzere kooperatifçiliğin teşvik edilmesi gerektiği ifade edilen çözüm önerileriyle ilgili ise “Karar vericiler, uygulayıcılar, akademisyenler, sektör temsilcileri ve yöre halkının katılımıyla birlikte kısa, orta ve uzun vadeli stratejik amaçlar ve bu amaçlara uygun hedefler belirlenmeli ve bunlar yetkililer tarafından uygulanmalıdır. Yayla iskânı devletin kontrolünde olmalı, bu iskânda çevre sorunlarına sebebiyet verilmemelidir. Yayla yerleşmelerini Büyükşehir Belediyesi Kanunu´nun kapsamı dışında tutulması, bu yerleşmelere özgü ve ihtiyaçlara cevap verebilecek yeni bir kanunun yapılması gerekir. Yaylalardaki üretim ve pazarlama faaliyetlerini yürütmek üzere kooperatifçiliğin teşvik edilmesi gerekmektedir. Hayvan üretimine yönelik yaylacılık faaliyetlerini yürüten köylüler teşvik edilmelidir.Üretim yapan ya da yapmak isteyen köylüler ile yaylayı amacının dışında kullananlar aynı kategoride değerlendirilmemelidir. Genç neslin yaylacılık faaliyetlerine katılması teşvik edilmeli, bu yerleşmelerdeki altyapı ve teknolojik imkânlar artırılmalıdır. Yeni yapılacak meskenler devletin kontrolünde olmalı, bu meskenlerin mimarisi yayla kültürünü yansıtmalı ve çevreyle uyumlu olmalıdır. Hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu illerdeki üniversiteler, çobanlık eğitimi konusunda inisiyatif almalı, çobanlık mesleği teşvik edilmeli ve çobanlığa ait sosyal güvence sorunları devlet tarafından çözülmelidir. Yayla ve yaylacılık konusunda üniversitelerin daha fazla araştırma yapması gerekmektedir. Yaylalarda büyük oranda israf edilen yünün milli ekonomiye kazandırılması gerekir“ açıklaması yapıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YAYLALARIN GELECEĞİ TEHLİKEDE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EĞRİBEL´DE İNŞAAT YENİDEN BAŞLIYOR
EĞRİBEL´DE İNŞAAT YENİDEN BAŞLIYOR
Uzun bir süredir yapım çalışmaları duran Eğribel Tünel inşaatı için ikmal ihalesinin yapıldığı açıklandı. Tüneldeki çalışmaların gelecek ay başlanacağı öğrenildi.
ÖDÜLLÜ KİTAP OKUMA YARIŞMASI
ÖDÜLLÜ KİTAP OKUMA YARIŞMASI
İlçemizde öğrenci ve vatandaşlara yönelik ödüllü kitap okuma yarışması düzenlenecek.
´İLETİŞİMDE USTALIK EĞİTİMİ´ TAMAMLANDI
´İLETİŞİMDE USTALIK EĞİTİMİ´ TAMAMLANDI
Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Gençlik Kolları tarafından başlatılan İletişimde Ustalık Eğitimi sona erdi.
TZOB HEYETİNDEN İNCELEME
TZOB HEYETİNDEN İNCELEME
Türkiye Ziraat Odaları Birliği teknik Müşavirleri Bülent Uyanık ve Neşe Tezer´den oluşan araştırma heyeti ile Giresun Ziraat Odası İl Koordinasyon Başkanı Abdullah Şahin, Şebinkarahisar´da incelemelerde bulundu.
ÇAMOLUKLULAR, YÜKSEKOKULUNA SAHİP ÇIKIYOR
ÇAMOLUKLULAR, YÜKSEKOKULUNA SAHİP ÇIKIYOR
Geçen hafta ulusal basında da yer alan ve Çamoluk Meslek Yüksekokulunun (MYO) öğrenci azlığına dikkat çekip "Dağ Başındaki Okul" olarak adlandırılan Alucra Turan Bulutçu MYO Çamoluk Yerleşkesine Çamoluklulardan tepki geldi.
ÖĞRENME ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
ÖĞRENME ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
Tamzara Dokuması Giresun Öğrenme Şenliği´nde Tanıtıldı
NİHAYET O DOKTOR ATANDI
NİHAYET O DOKTOR ATANDI
Şebinkarahisar Devlet Hastanesi´nde uzun zamandır beklenen anestezi doktoru nihayet atandı.
ŞEBİNKARAHİSAR SEZONUN İLK MAÇINA ÇIKIYOR
ŞEBİNKARAHİSAR SEZONUN İLK MAÇINA ÇIKIYOR
Giresun Büyükler 1. Amatör Küme´de mücadele eden Şebinkarahisar Belediyespor Futbol Takımı, 2019-2020 sezonunun ilk maçını deplasmanda Boztekkespor ile oynayacak.
2019 KÖYDES ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
2019 KÖYDES ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
Tengir: Köylerin diğer sorunlarının 2020 yılındaki KÖYDES programıyla giderileceğini söyledi.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."