YABAN HAYATI TEHLİKEDE
Yeni başlayan av sezonunda haftasonu yaklaşık 500 kişinin Şebinkarahisar´a geldiği ve ilçemizde ´katliam gibi av´ yapıldığı ileri sürülürken bir dananın da avcılar tarafından yanlışlıkla vurulduğu iddia edildi.
Tarih: 23.10.2018 17:18:58/ 1089okunma / 0yorum

Edinilen bilgilere göre yeni av sezonu öncesi İlçemiz Av Komisyonu tarafından alınan karar ile Şebinkarahisar´da bir çok av sahasının kapatılması istenmesine rağmen Giresun İl Av Komisyonunca bu kararın reddedildiği ve bu nedenle ilçemizde başta keklik ve diğer av hayvanlarının yeterli korunma sahasının olmadığı belirtildi.

20 Ekim 2018 tarihinde açılan yeni av sezonunda haftasonu ilçemize çevre il ve ilçelerden çok sayıda avcının geldiği ve bu sayının ise 500 kişiyi bulduğu iddia edildi. İlçemizdeki avcı sayısının fazla olması da katliama neden oldu.

GENİŞ AV SAHALARI AVCILARI İLÇEMİZE ÇEKİYOR

İlçemizde Av Komisyonu tarafından bölgedeki av hayvanlarının korunabilmesi amacıyla alınan kararın İl Av Komisyonu tarafından reddedildiğini ve reddedilme gerekçesini öğrenemediklerini ifade eden Şebinkarahisar Doğal Hayatı Koruma, Avcılar Derneği Başkanı Yalçın Uçankuş, "İlçe Av Komisyonu ile aldığımız karar ile ilçemizde kapatılmasını istediğimiz av sahaları Giresun İl Av Komisyonu tarafından kabul edilmediği için bölgemizin büyük bir kısmı ava açık olacak. Av sahası geniş olduğu için de çevre il ve ilçelerden çok sayıda avcının Şebinkarahisar´a gelmesine neden olan bu karar ile kendini koruyacak yeri olmayan keklik gibi av hayvanlarının katliamına ve ilçemizdeki neslinin tükenmesine sebebiyet verecek." diyerek ilçemizde sadece ufak bir yerin ava kapatıldığını söyledi.

DOĞAYA SALINAN KEKLİKLER KORUNMALI

İlçemiz Konak Köyünde Doğa Koruma ve Milli Parklar görevlileri tarafından iki yıldır doğaya keklik bırakıldığını da belirten Başkan Uçankuş, "İki yıldır keklik salınan Konak Köyümüzde, geniş bir bölgenin ava kapalı olması gerekirken sadece bölgenin bir kısmı ava kapalı oldu. Bu bölgede kekliğin barınması ve korunması gereken yerin tamamı değil belli bir kısmı ava kapatıldı ancak bu da yeterli değil.  Özellikle bu bölgede doğaya salınan kekliklerin kendini koruyup büyümesi ve üremesi için kendini yaklaşık 3-5  yıl ava kapalı tutulması gerekiyor." ifadelerini kullanarak ava açık olan yerlerdeki muhtar ve köy halkının bu tür yerlerde av yapıldığı için tepkili olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan ilçemizde bir vatandaşı dananın da saçma ile vurulmuş hali sosyal medyada tepkilere neden oldu.

İlçemize bağlı Kayadibi Köyü yakınlarında bir dananın vurulduğu fotoğrafı sosyal medyada yayınlanırken, tüfekten çıkan saçma ile vurulduğu öne sürüldü. Dananın ne sebeple vurulduğu bilinmezken avcılar tarafından yanlışlıkla vurulduğu iddia edildi.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YABAN HAYATI TEHLİKEDE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
´BAĞLAR YOLU´NU IHLAMUR AĞAÇLARI SÜSLEYECEK
´BAĞLAR YOLU´NU IHLAMUR AĞAÇLARI SÜSLEYECEK
Şebinkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü ile Şebinkarahisar Belediyesi arasında imzalanan protokol ve hazırlanan proje çerçevesinde 300 adet ıhlamur fidanı ´Bağlar yolu´na dikildi.
YARALI YABAN KEÇİSİ TEDAVİ EDİLDİ
YARALI YABAN KEÇİSİ TEDAVİ EDİLDİ
Şebinkarahisar´da yaralı halde bulunan yaban keçisi tedavisinin ardından doğal ortamına salındı.
KIZIL GEYİKLER DOĞAL YAŞAMA RENK KATIYOR
KIZIL GEYİKLER DOĞAL YAŞAMA RENK KATIYOR
Yeryüzü üzerinde yaşayan en büyük geyik türlerinden ve Türkiye´nin en büyük kara memelisinden biri olan kızıl geyikler, Alucra´dan sonra Şebinkarahisar dağlarında da görüntülendi.
HAYVANCILIK YATIRIMLARINA HİBE DESTEĞİ VERİLECEK
HAYVANCILIK YATIRIMLARINA HİBE DESTEĞİ VERİLECEK
Ahır ve ağıl inşaat yatırımı, damızlık boğa, koç-teke alımı ve makine alet ve ekipman alımına yüzde 50 hibe desteği verilecek.
KUDUZ AŞILAMA KAMPANYASI DÜZENLENECEK
KUDUZ AŞILAMA KAMPANYASI DÜZENLENECEK
Giresun´da 2019 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında ´Kuduz Aşılama Kampanyası´ düzenlenecek.
"SÜPER AY" ŞEBİNKARAHİSAR´DA DA GÖRÜLDÜ
"SÜPER AY" ŞEBİNKARAHİSAR´DA DA GÖRÜLDÜ
Ay´ın Dünya´ya en yakın konumda olduğu, normalden daha parlak ve büyük gözlemlendiği ´Süper Ay´, Şebinkarahisar´da da gözlendi. Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Ahmet Yeles, Süper Ayı ilçemizden fotoğrafladı.
´SÜPER AY´ ŞEBİNKARAHİSAR´DA DA GÖRÜLDÜ
´SÜPER AY´ ŞEBİNKARAHİSAR´DA DA GÖRÜLDÜ
Ay´ın Dünya´ya en yakın konumda olduğu, normalden daha parlak ve büyük gözlemlendiği ´Süper Ay´, Şebinkarahisar´da da gözlendi. Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Ahmet Yeles, Süper Ayı ilçemizden fotoğrafladı.
YARALI ÖRDEK TEDAVİ ALTINA ALINDI
YARALI ÖRDEK TEDAVİ ALTINA ALINDI
Yaralı ördek, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Şebinkarahisar Şefliği tarafından tedavi altına alındı.
KÜMBET YAYLASI´NDA HAFTA SONU YOĞUNLUĞU
KÜMBET YAYLASI´NDA HAFTA SONU YOĞUNLUĞU
Hafta sonunu değerlendirmek isteyen tatilciler sömestir tatilinin son gününü Kümbet Yaylası´nda geçirmeyi tercih etti.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."