Anahtar Kelimeler: VİRÜS TABLOSUNDA KORKUTAN YÜKSELİŞ

VİRÜS TABLOSUNDA KORKUTAN YÜKSELİŞ

Türkiye’de 100 bin kişi içerisinde en çok vaka sayısına sahip 2’nci olan Giresun’da yükseliş korkutuyor.
GÜNCEL 26.02.2021 13:51:00 2117 0

Geçtiğimiz hafta açıklanan haftalık koronavirüs tablosunda en çok vaka görülen 4’üncü il olan Giresun 15-21 Şubat arasında ki vaka sayılarının açıklanmasının ardından ikinci sıraya yükseldi, birinci sırada ise komşu Ordu bulunuyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloya göre Türkiye’de 100 bin kişide 217.51 vaka oranıyla Giresun ikinci sırada bulunuyor.

Doğu Karadeniz illerinde son haftalarda meydana gelen artışların ardından uzmanlar bölgede en az 15 günlük tam kapanmanın,ulaşım kısıtlamanın ve bölgesel karantina uygulamasının yapılması gerektiğini öneriyor.

Türkiye'de her 4 vakadan 1'i Karadeniz Bölgesi'nde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı korona virüs vaka sayılarına göre Türkiye'deki vakaların yüzde 24,1 yani her 4 vakadan 1'i Karadeniz Bölgesi'nde.

Bakan Koca'nın açıkladığı 15-21 Şubat verilerine göre Türkiye'de 44 bin 294 korona virüsü vakası tespit edildi. Karadeniz Bölgesi'nin tamamında tespit edilen vaka sayısı ise 10 bin 639 kişi oldu. Türkiye nüfusunun yüzde 9,46'sına sahip olan Karadeniz Bölgesi korona virüsü rakamları göz önüne alındığında yüzde 24,1 gibi büyük fark ile en üst sırada yer alıyor.

5 il vakaların yüzde 17'sini yükleniyor

Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Rize, Ordu, Samsun, Trabzon ve Giresun'da 15-21 şubat tarihleri arasında 7 bin 840 korona virüsü vakası tespit edildi. Bu rakamlar göz önüne alındığında Türkiye'deki vakaların yüzde 17'si sadece bu 5 ilde bulunuyor. Bu illerdeki vakalar ise Samsun 2 bin 752 vaka, Trabzon bin 685 vaka, Ordu bin 739 vaka, Giresun 976 vaka ve Rize'de 688 korona virüsü vakası tespit edildi.

Giresun'un İşi Zor

Türkiye 1 Mart’ta yeni bir döneme adım atmaya hazırlanırken, son veriler Giresun’un kademeli gevşemeye uzak olduğunu ortaya çıkardı

EN RAHAT 4 İL

Kademeli gevşeme kriterine göre, şimdilik sadece Hakkari, Muş, Şırnak ve Batman düşük risk kategorisinde bulunuyor. Vaka sayılarını düşüremeyen iller gevşeme için biraz daha beklemek zorunda kalacak. Hatta riskli bölgelerde yeni önlemler de gündeme gelebilecek.

ARTIŞA GEÇTİ

Salgının başından beri zorlu bir mücadele veren Giresun normalleşmeye uzak görünüyor. Sağlık Bakanlığının son açıkladığı tabloda da vaka sayısının 100 binde 217.51 olarak göründüğü Giresun’da bir önceki haftaya göre ise toplam vaka sayısı yüzde 33 durumda.

SON VERİLER BELİRLEYECEK

 Halen Türkiye’de Ordu’dan sonra en çok vakanın olduğu il konumunda bulunan ve çok yüksek riskli ile kırmızı kategoride yer alan Giresun’un durumu 1 Mart’ta açıklanacak son tabloda ortaya çıkacak.

TEDBİRLER SIKILAŞTIRILDI

Vaka sayalarındaki artışı göz önünde bulunduran Giresun Valiliği de önlemleri sıkılaştırdı. Gazi Caddesi ve Alpaslan Caddesinde HES kodu uygulaması yapılırken, hafta sonları köy ve yaylara gidişlerde yasaklandı. Valilik tarafından ayrıca komşu ev ziyaretleri, gün kutlamaları da yasaklandı.

Giresun  nüfusunun yüzde 15’i  aşılandı

448 bin  nüfusu olan ve Türkiye’de nüfusa oranla en çok vaka bulunan illerden biri olan Giresun’da  toplam nüfusun yüzde 15’ine korona virüsü (Covid-19) aşısı vuruldu.

Türkiye’de 14 Ocak’ta başlayan aşılama uygulaması, “Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu" üzerinden anbean takip edilebiliyor. Şu ana kadar Türkiye genelinde 6 milyon 577 bin 609  kişiye 1. doz, 1 milyon 377 bin 993 kişiye de 2. doz olmak üzere toplam 7 milyon 935 bin 602 kişiye kovid-19 aşısı yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve bilim kurulu üyelerinin başlattığı aşılama süreci kademeli olarak devam ediyor.

Verilere göre Giresun’da aşı yapılan toplam insan sayısı 65 bin 554 oldu. Bu sayı nüfusun yüzde 15’i ne denk geliyor.

Covid-19 aşılama takviminde ilk aşamanın sonuna gelindi

Sağlık Bakanlığı Covid-19 aşısı Bilgilendirme Platformu'nda yer alan tabloya göre, ilk olarak 14 Ocak'ta sağlıkçıların aşılanmasıyla başlayan süreçte, eczane çalışanları, yaşlı ve engelliler, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve burada görev yapanlar ile 65 yaş üzerindekilere inaktif aşı uygulandı. Şu ana kadar 7,5 milyondan fazla birinci ve ikinci doz CoronaVac aşısı yapıldı. Aşı uygulanacak grup sıralamasında ikinci aşamaya geçilmesiyle, yüz yüze eğitimde görev alacak öğretmenlerin yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı personeli ve kritik görevlerdekilerin aşılanması sağlanacak.

AŞILAMA TAKVİMİNDE İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLECEK

Aşılama "Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi" doğrultusunda belirlenen takvime göre ilerleyecek. Aşı takviminin ikinci aşamasının A grubunda, hizmetlerin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları yer alacak.

Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri gibi), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar bulunuyor.

50-64 YAŞ ARALIĞI İKİNCİ AŞAMADA AŞI OLACAK

Takvime göre, 50-64 yaşlarındaki bireyler de ikinci aşamada Covid-19 aşısı olacak.

Üçüncü aşamada ise öncelikle kronik hastalığı bulunanlara aşı yapılacak. Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bunu 30-39 ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Dördüncü aşamada ise sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.