VEREM HASTALIĞI  NEDİR, NASIL BULAŞIR?

​​​​​​​Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezinden hekimlerinden Dr. Berna Bulut ve Dr. Betül Özge Abbasoğlu, Verem hastalığı hakkında bildiri yayınladı.
SAĞLIK 29.12.2020 13:22:00 4029 0

Ocak ayının ilk pazar gününün Verem Haftası olduğunu hatırlatan doktorlarımız,  toplumun verem (tüberküloz) hastalığı ve hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi'nden Dr. Bulut ve Dr. Abbasoğlu tarafından gazetemize gönderilen bildiride şu ifadelere yer verdi:

VEREM HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Verem mikrobu tedavi görmemiş yada düzenli tedavi görmeyen hasta kişiden sağlıklı kişiye başlıca hava yoluyla bulaşır.Öksürük, konuşma, şarkı söyleme gibi solunum faaliyetleri ile mikrop içeren damlacıklar havaya saçılır. 

Verem mikrobunu alan kişilerin tümü hasta olmaz. Vücudunda verem mikrobu taşıyanların yaklaşık %5-10’u daha sonraki yıllarda VEREM HASTASI olur.

VEREM HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tüberküloz hastalığının belirtileri genel yakınmalar ve akciğere özgü yakınmalar olmak üzere iki grupta toplanabilir. Akciğer dışı diğer organ tutulumu varsa tutulan organa özgü bulgular görülür.

Genel yakınmalar; özellikle akşama doğru yükselen ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık ve halsizliktir. Akciğere özgü yakınmalar ise iki-üç haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, değişken miktarlarda kan tükürme, göğüste ve sırtta ağrı, nefes darlığı ve ses kısıklığıdır.

Yakınmalar genellikle hafif başlar, yavaş ilerler. Hastalar bu yakınmaları başka nedenlere bağlayabilir ve doktora geç başvurabilir. Bu durum hastalığın daha çok yayılmasına ve tutulan organın daha fazla tahrip olmasına sebep olur. Bu arada hasta çevresine basil saçar ve daha çok kişinin infekte olmasına neden olur.

VEREM HASTALIĞI TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Hastalığın şikayetleri ile birlikte tüberküloza işaret eden akciğer röntgeni, verem hastalığını akla getirir ancak kesin tanı için balgam kültürü alınmalı ve verem mikrobunun varlığı incelenmelidir. Hastadan alınan balgam örneği laboratuvar ortamında incelenir ve bakterinin mikroskobik yöntemle görülmesi ile kesin tanı konulabilir. Ayrıca hastalık belirlenmesi için kan testi,cilt testi(PPD) de yapılabilir.

TÜBERKÜLOZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Tüberküloz tedavisi için geliştirilmiş olan ilaçlar, hastalığın başlangıç evresinde yüksek oranda iyileştirici etki göstererek kişinin sağlığına hızlı şekilde kavuşmasını sağlar. En etkili tedavi uygulamasını sunan dört farklı ilaç çeşidi bulunur. Bu ilaç uygulamaları ile hastaların neredeyse tamamı son derece başarılı bir şekilde tedavi edilir. 

İlaç tedavisi için belirlenen süre en az altı ay olmakla birlikte hastalığın şiddetine, toplumda görülme sıklığına, kişinin yaşına ve diğer hastalık öykülerine göre tedavi süresi değişik gösterebilir. Etkili tedavinin sağlanabilmesi için belirtilerin doğru değerlendirilmesi ve erken teşhis ile hastalığın kontrol altına alınması önemlidir.

VEREM HASTALIĞINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

BCG AŞISI: BCG verem mikrobunun bütün yapısal özelliklerini taşıyan, ancak hastalık oluşturma yeteneği yok edilmiş bir türüdür.. BCG, tüberküloz basilinin kanla ve lenfatik sistemle basilin yayılmasını engeller.  Ülkemizde çocuklara BCG aşısı doğumdan 2 ay sonra yapılmaktadır.

VEREM BULAŞININ ÖNLENMESİ: Verem hastalığının sağlam kişilere bulaşmasının önlenmesinde en önemli faktör, hastalara hızlı tanı konularak en kısa sürede ilaç tedavisi başlanmasıdır. İlaç tedavisi başlanmayan hastalar yaşadıkları evde, çalıştıkları ortamda vs. hastalığı bulaştırmaya devam etmektedirler.

Tüberküloz hastalığı solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bu nedenle hastalar bulaştırıcı oldukları dönemde cerrahi maske kullanmalı, öksürük ya da hapşırık sırasında ağızlarını mendille kapatmalıdır. Hastanın en azından balgam mikroskopisi negatif olana kadar ayrı bir odada tutulması önemlidir. Hastanın odasına girip çıkanlar da mutlaka maske takmalıdır.

Tüberküloz hastalarının bulunduğu ortamları havalandırmak, bu ortamlara temiz hava sağlamak, havadaki bulaştırıcı partikülleri azaltarak, bulaşma olasılığını azaltır. Odanın güneş görmesi ortamdaki basilleri öldürür.

Tüberküloz hastalarının kullandığı mutfak malzemeleri (bardak, tabak, kaşık, çatal vs.), nevresim, havlu gibi ev gereçleri için normal temizlik yapılması yeterlidir.

Verem en çok akciğeri olmak üzere omurga, kalça kemikleri, lenf düğümleri, beyin zarı, göğüs ve karın boşluğu, böbrek ve üreme sistemlerini de etkileyip hastalık oluşturabilir.

KAYNAK:Sağlık Bakanlığı