Anahtar Kelimeler: ORANI ARTIYOR YASAKLAR DEVAM EDİYOR

VAKA ORANI ARTIYOR, YASAKLAR DEVAM EDİYOR

"Normalleşme süreci iki haftada bir yenilenen vaka tablosuna göre kısıtlamalar gevşetilecek ya da artırılacak."
KORONAVİRÜS 4.03.2021 14:56:00 2484 0

Ülke genelinde yeni dönem resmen başlarken iller risk durumlarına göre sınıflandırıldı. Düşük ve orta riskli illerde normalleşme adımları başlarken Giresun’un da arasında bulunduğu çok yüksek riskli illerde ise yasaklar sürecek.

Okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar ve 8 ile 12. Sınıflar eğitim ve öğretimine yüz yüze devam edecek. Ortaokullar ve liseler bu süreçte eğitime uzaktan devam edecekler. Restoran,cafe,çay bahçesi ve bunun gibi işletmeler Giresun’da kapalı kalmaya devam edecekler. Nikahlar 50 kişiye kadar 1 saatte, genel kurullar ise yapılmayacak.

SIRALAMADA 2. DURUMDAYIZ!

Türkiye’de normalleşme adımları dünden itibaren başlarken Giresun’un da aralarında bulunduğu çok yüksek riskli  illerde ise kısıtlamaların devam edeceği bildirildi. Geçen hafta yüzbinde 217 olarak açıklanan vaka sayısı bu hafta oldukça arttı ve yüzbinde 264’e kadar çıktı. Giresun vaka artışı sıralamasında Ordu’dan sonra 2.sıradaki yerini korudu.

YASAKLARA DEVAM

Tüm ülke genelinde Cumartesi günkü sokak kısıtlaması kaldırılırken yüksek riskli olan illerde ise Pazar günü de sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek. Giresun’un da aralarında bulunduğu yüksek riskli yerlerde 65 yaş ve üstü vatandaşlar gündüz saat 10-14 arasında,20 yaş ve altı ise saat 14-18 arasında sokağa çıkabilecekler.

E okul kayıt sorgu ekranı… Okul kayıtları başladı mı? – Sözcü Gazetesi

OKULLARIN DURUMU

Çok yüksek riskli illerde tüm  ana okulları ile ilkokul 1,2,3,4.sınıflar ile 8 ve 12.sınıflarda haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak. 5,6,7,9,10,11.sınıflarda ise eğitim öğretime uzaktan eğitim yoluyla devam edilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatlerinde ise normale dönülecek.

Düğünler iptal edildi mi? Nikah Düğün Kına Nişan yeniden yasaklanacak mı? -  GÜNCEL Haberleri

NİKAH VE DÜĞÜNLERE 1 SAAT SÜRE

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8m² alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

GENEL KURULLAR ERTELENECEK

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde ise yeni bir karar alınıncaya kadar, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlik ertelenecektir.

HAFTASONU YASAĞI

Çok yüksek riskli kategoride yer alan Giresun’da haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasındaki sokağa çıkma yasağı devam edecek. Haftasonu yasağı ise Cumartesi akşamı 21.00’de başlayıp Pazartesi 05.00’de sona erecek.

Türkiye, Market Alışverişini Son Dakikaya Bırakıyor | Pazarlamasyon

MARKET VE BAKKAL GİBİ İŞLETMELERİN ÇALIŞMA SAATLERİ UZATILDI

Genelgede, saha önce açılış-kapanış saatleri belirlenmiş olan işyerlerinin de (bakkal, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı vb.) açılış-kapanış saatlerinin düşük, orta ve yüksek risk grubundaki illerde 07.00-20.00 saatleri arası olarak belirlendiği belirtildi.

Vali Ünlü “Lütfen alınan tedbirlere uyalım!”

“Kontrollü Normalleşme” sürecinin açıklanması sonrasında vatandaşlara, alınan tedbirlere riayet etmeleri çağrısında bulunan Giresun Valisi Enver Ünlü “Değerli hemşehrilerim; Şehrimiz kırmızı renk ile çok yüksek riskli iller arasında yer almaktadır. Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır. Hedefimiz Giresun olarak düşük risk grubuna biran evvel geçmek, lütfen alınan tedbirlere uyalım” uyarısında bulundu.