ÜRETİCİ REKOLTEDEN, SATICI FİYATLARDAN YAKINIYOR

Bahar aylarında yaşanan don, dut ağaçlarından sonra ceviz ağaçlarındaki verimi de etkilerken, fiyatlarda büyük artış yaşandı.
GÜNCEL 12.12.2014 16:22:19 697 0

Haber: M.Ahmet Yeles

İlçemizdeki cevizlerde yaşanan düşük rekolte, fiyatları yüzde 100 artırdı.    

Şebin Cevizinde bu yıl yaşanan don afetinden dolayı beklenen verim olmazken, zarar gören üreticilerin zararlarının da  karşılanmadığı ileri sürüldü.

Bu yıl yaşanan don afetinden dolayı ceviz yetiştiricilerinin mağdur olduğunu söyleyen İlçemiz Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, hemen hemen ilçedeki tüm ceviz ağaçlarında, cevizlerin olmamasından yakındı.

Ağaçlardaki cevizlerin yok denecek düzeye kadar gerilediğini vurgulayan Oda Başkanı Muhlis Arslan yaptığı açıklamada, "Mart ayında yaşanan don afetinden sonra dut ağaçlarında yaşanan rekolte düşüklüğü son olarak cevizlerimizi de vurdu. Hemen hemen tüm Şebinkarahisarlının bahçesinde en az 5-6 ceviz ağacı var. Daha önceleri yaptığımız araştırmalarda her yıl ortalama 700-800 ton civarında ilçemizde Şebin Cevizi üretimi sağlanabiliyor. Ancak, ceviz ağaçlarımızdan her yıl alınan yüzde 70-80 oranındaki verim, yaşanan don felaketinden sonra ceviz üretimindeki rekolte ciddi manada düştü." dedi

İşletmeci Atilla Tiryakioğlu, ceviz rekoltesinin beklenen seviyede olmamasından dolayı müşteri bulamadığından yakındı. Konuyla ilgili yakınmalarını dile getiren işletmeci Tiryakioğlu, "Bu yıl ceviz olmamasından dolayı fiyatlarımızı artırmak zorunda kaldık. Geçtiğimiz yıl kilosu 10 TL`den satılan kabuklu cevizin fiyatını bu yıl 20 TL`ye çekmek zorunda kaldık. Şuanda iç cevizin kilosunu da 40 TL`ye satıyoruz. Dolayısıyla bu da müşteri sayımızı azalttı." ifadelerini kullandı.

20 yıldır bu işin içinde olduğunu belirten Tiryakioğlu, "Her yıl mart aylarında ilçemizde don tehlikesi yaşanıyor. Üreticiler bu dönemlerde hava durumunu takip ederek, gereken önlemleri almalı." diyerek de üreticileri uyardı.

Aşılamaya önem verilmeli

Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan yaptığı açıklamada, Şebin Cevizinde yaşanan bu düşük rekolteyi aşılama ile kapatabileceklerini söylerken "İlçemizde şuana kadar yaptığımız aşılama çalışmalarından yüzde 100 başarı sağladık. İlçe Kaymakamlığımız da aşılama için bir kampanya başlattı. Bu kapsamda gelecek dönemlerde 1500-2000 dolayında verimsiz ceviz ağacını aşılamayı planlıyoruz." dedi.

Hedef rekolte: 1 milyon ton

Oda Başkanı Arslan, "Bu aşılama çalışmalarıyla birlikte gelecek yıllarda tahmini rekoltenin 1 milyon tonun üzerine çıkmasını bekliyoruz. Bunun içinde aşılama çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Şuana kadar gerçekleştirdiğimiz aşılama çalışmalarında büyük fayda gördük." şeklinde konuştu.