“ULAŞIM SORUNU KARAYOLLARINA NEŞTER ATMAKTAN GEÇİYOR”

​​​​​​​CHP İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Karayolları İl Müdürlüklerinin kurulmasının Giresun’un ulaşımdaki sıkıntılarını gidereceğini söyledi.
GÜNCEL 13.11.2020 13:58:00 2949 0

CHP İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Karayolları Genel Müdürlüğünün bölge müdürlüğü şeklindeki teşkilat yapısının Giresun-Şebinkarahisar-Sivas yoluyla Mersin Limanına ulaşacak Akdeniz bağlantısının şimdiye kadar gerçekleştirilememesindeki en önemli engellerden biri olduğunu ifade etti.

İl Genel Meclisinin 9 Kasım 2020 tarihli birleşiminde CHP Grup Başkan vekili Mehmet Yılmaz, gündem dışı söz alarak, Giresun’un özellikle kurtuluşu için stratejik olan, bir yanda Tirebolu-Torul İran Kapısı bağlantısı, diğer yanda Giresun - Dereli - Şebinkarahisar-Sivas yoluyla Mersin Limanına ulaşacak Akdeniz Kapısı bağlantısının şimdiye kadar gerçekleştirilememesinin bir büyük nedeni, en önemli bir engeli de, Karayolları Genel Müdürlüğünün bölge müdürlüğü şeklindeki teşkilat yapısının olduğunu söyledi.

Yılmaz, "İl Genel Meclisine seçildiğimiz ilk günden beri ulaşım konusunda bağlı olduğumuz  32 bin 952 kilometrekare alana Giresun dahil hizmet verdiğini zanneden Trabzon Karayolları 10. Bölgenin hegemonyasından nasıl ilimizi kurtarabileceğimiz konusunda  çok önemli çabalar sarf ettik.

Özellikle Giresun’un Harşit  vadisi karayolu bağlantısını 40 yıla yakın bir süre engelledikleri ile övünen Trabzon Milletvekillerinin sözlerini asla unutmadık. İlk olarak 2014-2019 İl Genel Meclisi Dönemimizde İktidarı ve muhalefeti  ile birlikte, Karayolları 10.Bölgeden Giresun’un ayrılması ya da CHP Grubu olarak bizim önerimiz olan Bölge Müdürlüklerinin tamamen kaldırılarak, güçlendirilmiş İl Müdürlüklerinin  kurulması yönünde çok önemli bir raporu hazırlayarak dönemin Bakanı Nurettin Canikli’ye ilettirdik” dedi.

Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ancak bu konuda bugüne kadar bir adım dahi atılamamıştır. Bu çok önemli konu geçen ay, Ömer Cebeci  arkadaşımız tarafından tekrar gündeme  getirildi. CHP Grubu olarak Giresun’un gelişmesinin önünü kesen, ayaklarının prangası olarak gördüğümüz  bu Karayolları Bölge Müdürlüğü meselesinin peşini asla bırakmadık. Şimdi de ulaşım konusunda Giresun’un kendi göbeğini kendisinin kesebilmesi  adına  çok önemli bulduğumuz  Karayolları Teşkilat Yapısında değişiklik yapılarak İl  Müdürlüklerinin ihdas edilmesi ile ilgili bir kanun teklifinin  CHP Giresun Milletvekilimiz  Necati Tığlı tarafından hazırlanarak TBMM’ne sunulması  bizi daha da heyecanlandırmıştır. Giresun gibi Bölge Müdürlüklerinin bulunduğu illerin dışındaki illerin mağduriyetini önleyecek olan bu kanun teklifine  İl Genel Meclisi İktidar Grubu  temsilcileri olarak sizlerin de desteğinizi bekliyoruz. “