TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C. ŞEBİNKARAHİSAR İCRA DAİRESİ 2019/3 TLMT.

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NOLU TAŞINMAZIN

Özellikleri : Giresun İl, Şebinkarahisar İlçe, 743 Ada, 14 Parsel, MÜFTÜ Mahalle/Köy, Aspasa Mevkii, Şebinkarahisar İlçesi Müftü Mahallesi H40B241D Pafta no 743 ada no 14 parsel numaralı 341,50 m2 alanlı arsa vasıflı taşınmaz Şebinkarahisar Belediyesi imar planı içindedir. 3 katlı ayrık nizam imar izni bulunmaktadır. TAKS(taban alanı kat sayısı(inşaat oturum oranı) =0.35 KAKS(toplam inşaat alanı katsayısı) =1.05 Yapılaşmaların başladığı bir ada içerisindedir. Taşınmaz 2.toki bloklarının bitişiğinde bulunmaktadır. 1.toki bloklarına 150mt mesafededir. Hüseyin Hüsnü Tekışık Anadolu Lisesine ve Yavuz Selim ilk orta ve İmam Hatip Lisesine yaklaşık 100mt uzaklıkta, Aspasa camisine 120mt uzaklıkta Şebinkarahisar-Suşehri ana yoluna 130mt uzaklıktadır.Parsel cephesinin batı tarafı yola cephelidir.İşlek bir yoldur.Altyapısı yapılı elektrik kanalizasyon ve Telekom altyapısı mevcuttur. Arsa rayiç bedeli araştırmasında arsa m2 değeri 150tl dir.

TAŞINMAZ DEĞERİ =341.50 m2x150tl/m2 =51.225.00TL. dir.

Adresi   : Müftü Mahallesi, Aspasa Mevkii - Şebinkarahisar/Giresun

Yüzölçümü : 341,50 m2

Arsa Payı : Var

İmar Durumu : Var

Kıymeti                :51.250,00 TL

KDV Oranı : 18

Kaydındaki Şerhler : Diğer : 18/10/2011 tarih ve 1300 yevmiye numarası ile Şekerbank adına 76500.TL. ipotekli

1. Satış Günü : 05/09/2019 günü 14:00 - 14:10 arası

2. Satış Günü : 30/09/2019 günü 14:00 - 14:10 arası

Satış Yeri : ŞEBİNKARAHİSAR İCRA DAİRESİ

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20´si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

 

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/3 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

 (İİK m. 126)

(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64´e karşılık gelmektedir.