TARİHİ TAMZARA DOKUMASI TESCİLLENDİ

Şebinkarahisar´da kaybolmaya yüz tutmuş "Tamzara Dokuması" için başlatılan coğrafi işaret tescil çalışmaları sonuç verdi.
GÜNCEL 1.11.2019 16:16:05 479 0

Şebinkarahisar´ın tarihi Tamzara mahallesinde 18´inci yüzyıldan bu yana dokunan Tamzara Dokuması, Şebinkarahisar Belediyesi´nin girişimleriyle Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı.

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Belediye girişimleriyle geçen yıl başlatılan coğrafi işaret tescil çalışmalarının olumlu sonuçlandığını söyledi.

Yılancı,gazetecilere yaptığı açıklamada , "Unutulmaya yüz tutmuş bu sanatımızı gün yüzüne çıkarmak, şehrimizin simgelerinden biri haline getirmek için çabaladık. Şehirler simgeleri ile yaşarlar düsturundan yola çıkarak ?Coğrafi İşaretli Ürünler´ konusunu her zaman önemsedik. Bu yüzden de Şebinkarahisar Belediyesi olarak bu girişimlerimizi sürdürdük ve bugün de meyvesini almış bulunmaktayız. " ifadelerini kullandı.

200 yılı aşkın bir süredir yöre kadınları tarafından üretildiğini aktaran Yılancı, "Kültürümüzün önemli parçası olan Tamzara Dokuması´nı tescilleyerek şehrimizin tanıtımına katkı sağlamak, markalaşmak ve hayalimiz olan kooperatifleşerek ekonomiye dönüştürme gayretinde olacağız." şeklinde konuştu.

Yılancı, Proje Koordinatörü ve Proje Danışmanı Doç. Dr.Oktay Yıldız´a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

Fotoğraf açıklaması yok.