Anahtar Kelimeler: TALEP DESTEK RAPORU AÇIKLANDI

TALEP VE DESTEK RAPORU AÇIKLANDI

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, talep ve destek raporunu açıkladı.
GÜNCEL 5.02.2021 13:35:00 3357 0

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, 2021 yılının ilk günlerinde meclis üyeleri başta olmak üzere, genç girişimciler kurulu, kadın girişimciler kurulu, yüksek istişare kurulu ve meslek komitelerinin sektörlerinde yaptığı analizler çerçevesinde gerçekleştirilen online toplantılar sonucunda 2020 yılında ortaya çıkan Covid-19 salgını sonrası ticari talepler ve destek başlıklarını raporladıklarını açıkladı.

Sektörlerin tamamından saha çalışması sonrasında çıkan sonuçlarının ilgili kurumlar ile paylaşıldığını ifade eden Başkan Çakırmelikoğlu, kurulların sektör analizleri raporunu ise şöyle duyurdu:

“2020 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ödemesi başlayan KGF taksitleri faizsiz 2021 Temmuz ayına kadar ötelenmelidir. Kamusal ödemeler (Vergi, SGK, BAĞKUR) faizsiz bir yıl ötelenmelidir. 2021 Haziran ayına kadar sektörlere nefes verecek kadar hibe/faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır. SGK teşvikleri yeniden gündeme alınmalıdır.

Ulusal e-ticaret sitelerinin almış olduğu komisyon bedeli yerel işletmeleri zorda bırakmayacak makul seviyelere çekilmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır. İşletmelerin kamudan alacaklarının ödenmesi ya da işletmelerin kamuya borçlarıyla mahsuplaştırılması gerekir.  Kamu ya da yerel idareler için yapılacak olan imalatların yaklaşık maliyet çizelgeleri -bayındırlık pozları-yılda bir yerine en az üç ayda bir yenilenmelidir.

İşletmelerin finansmana erişimi konusunda yaşadığı en büyük zorluk sicil durumu olduğundan kamu ya da özel sektör banka ve finans kuruluşları veri tabanlarına gerçekten işlenecek bir sicil affı çıkartılmalıdır. Matrah artırımı ve stok affı geniş kapsamlı gündeme alınmalıdır. Ulusal zincir mağazaların çalışma saatlerinin kısıtlanması ve yurt dışında olduğu gibi yerleşim alanlarının dışında faaliyet yürütmeleri sağlanmalıdır.

Kamu üzerinden kısa çalışma programları yerine İŞKUR görev tanımı revize edilerek mesleksizlik ve işsizlik üzerine reel sektörün kullanabileceği gerçek veri tabanı ve uygulama modeli oluşturulmalıdır.  Mücbir sebep kapsamına alınan ilimizde hesaplarda para olmasına rağmen yanlış anlama sonucu SGK tarafından paranın çekilmemesi üyelerimizin teşviklerinin bozulmasının gerekçelerinin düzeltilmesi talep edilmiştir.”