Anahtar Kelimeler: "SIKINTI BÜYÜK!"

"SIKINTI BÜYÜK!"

Şen: Türkiye’de gıda tekelleşiyor
YAŞAM 1.10.2021 15:15:00 278 0

Giresun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Osman Şen, “Uzun yıllardır 5 litre olarak aldığımız sıvı yağlar 4 litrelik bidonlara inmişse, tıpkı firmalar ürettiği ürünlerin gramajlarını devamlı aşağıya çekiyorsa, temel gıda maddeleri artık dar gelirlinin erişemeyeceği rakamlara çıkmışsa, çıkmaya da devam ediyorsa sıkıntı büyük demektir” dedi.

Şen, yaptığı açıklamada, sektörünün içinde yetişmiş biri olarak tarımda ve hayvancılıkta yapılan uygulamaların ileride çok büyük sıkıntılara sebep olacağı konusunda yetkililere çeşitli defalar seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirtti.

“Tarım arazilerinin yağmalandığı, verimli tarım arazilerinin imara açıldığı, hala dededen babadan kalma yöntemlerle tarım yapıldığı için binlerce yıldır var olan göllerimizin tek tek kurutulduğu, bugün bile çiftçiye kullandırılan zirai tarım ilaçlarının ve gübrelerin toprağa büyük zararlar verdiği, aynı zamanda insan sağlığına da büyük zararlar verdiği konusunda naçizane uyarılarda bulunmuştuk” diyen Şen, gıda fiyatlarının önlenemeyen yükselişiyle buna paralel olarak da merdiven altı ürünlerin çoğalarak insanların sağlığına ciddi zararlar verdiği günlere gelindiğini kaydetti.

Şen, küçük esnafın korunmadığını ve zincir marketlere çoğalmasına göz yumulduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Sermaye grupları inanılmaz para ve birilerinden aldıkları destekle, mahallenin bakkal amcasını, manavını ve gıda sektöründe büyük bir denge olan pazarcı esnafını silip süpürüyor. Ama halkımız hala bu marketlere inanılmaz bir şekilde rağbet ediyor. Tüm alış verişlerini buralardan yapıyorsa kimsenin pahalılıktan şikayet etmeye hakkı yoktur. Her gün değişen etiketlerden şikayet edenler, inanın bu günler, iyi günler. Eğer küçük esnaf tamamen aradan çıkarsa Türkiye’de gıda sektörü tamamen tekellerin eline geçecek ki o zaman herkese geçmiş olsun.”

Osman Şen, halkın kendi esnafına sahip çıkması gerektiğine de işaret ederek, şunları kaydetti:

“Halkımızın kendi çocuklarına, kendi kültür değerlerine, mahallesinin bakkalına, manavına, kasabına, küçük esnafına sahip çıkmadığı takdirde tekelleşme kaçınılmazdır. Bu durum maalesef sosyal dengeleri tamamen bozar o da kimsenin yararına olmaz. Nasıl ki, uzun yıllardır 5 litre olarak aldığımız sıvı yağlar 4 litrelik bidonlara inmişse, tıpkı firmalar ürettiği ürünlerin gramajlarını devamlı aşağıya çekiyorsa, temel gıda maddeleri artık dar gelirlinin erişemeyeceği rakamlara çıkmışsa, çıkmaya da devam ediyorsa sıkıntı büyük demektir.”