"ŞEBİNKARAHİSAR'IN İL OLMASI İÇİN UĞRAŞTI"

Şebinkarahisar'ı Tekrar İl Yapma Komitesi Başkanı işadamı Hayri Bakıcı, "Rahşan Hanımın, Şebinkarahisar'ın vilayetliği konusundaki kişisel çabalarını unutamayız. Her defasında 'Ben Şebinkarahisarlıyım' diyen ve ilçemiz için çaba sarf eden bir insandı."
GÜNCEL 21.01.2020 13:25:00 825 0

Bülent Ecevit'in başbakanlığı döneminde Şebinkarahisar'ı Tekrar İl Yapma Komitesi Başkanı işadamı Hayri Bakıcı, Rahşan Ecevit'in Şebinkarahisar'ın vilayetlik sorununa yakından ilgilendiğini ve büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Şebinkarahisar'ın 1934 yılında geliri giderini karşılamadığı için vilayetlikten ilçe durumuna düşürüldüğünü belirten dönemin Komite Başkanı Hayri Bakıcı, gazetemize yaptığı açıklamada, "İlçemizi yeniden vilayetlik hakkının iadesi için Bülent Ecevit'in ikna olması konusunda elimizde ne kadar doküman varsa kendilerine sunduk. O da okuyarak vilayetlik oranın hakkıdır diyerek Şebinkarahisar'la ilgili olumlu yaklaşımları olmuştu. İlçemizin Bülent Ecevit'in ikna safhasında Rahşan Hanımı da boş bırakmadık. Heyet halinde sık sık ziyaret ederek önce Rahşan hanımı ikna ettik. O da Bülent Beyi ikna etti. Şebinkarahisar İlçesi'nin il olması konusunda TBMM'ye önerge verdi. Ancak bir kaç bakanın itirazıyla gerçekleşmedi." dedi.

"RAHŞAN ECEVİT'İN VİLAYETLİK İÇİN BÜYÜK BİR ÇABASI OLDU"

Şebinkarahisar'ın vilayetliği için Bülent Ecevit'i doğru bilgilendirmek ve ısrar etmek konusunda ciddi desteği olduğunu ifade eden Bakıcı, ilçemizin vilayetlik hakkının temelinde toplumsal bir hak olduğu için olumlu yaklaştığın aktardı.

Bakıcı, "Rahşan ve Bülent Ecevit'i dernekçi kimliğimizle sık sık ziyaret ediyorduk. Her zaman heyetle giderdik. Dokümanlar ne varsa tutuşturduk ellerine, Şebinkarahisar'ın hakkını istedik. Bakıp okuyup araştıracağını ve değerlendireceğimi söyledi. O dönemde siyasetçiler içerisinde gitmediğimiz lider kalmadı. Hepsi söz vermesine rağmen konuya samimi yaklaşan Bülent Ecevit oldu." ifadelerini kullandı.

Meclis'te diğer siyasilerden olumsuz karşılansa da Şebinkarahisar eniştesi olarak bir kere daha rica etmesini istedik. O da 'ısrarlarınıza dayanamıyorum' dedi ve tekrar bu öneriyi diğer bakanlara götürdü, ama o dönemde bir bakanın talihsizliği ile imza atmamasıyla olumsuz sonuçlandı. Rahşan hanımın bu konudaki birebir çabalarını unutamayız. Her zaman 'Ben Şebinkarahisarlıyım' diyen ve ilçemiz için de bir çaba sarf eden bir insandır. dedi."