ŞEBİNKARAHİSAR'DA CUMA NAMAZI KILINACAK YERLERİN LİSTESİ AÇIKLANDI

Şebinkarahisar camileri, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 3 ay ayrı kaldıkları cemaatle yeniden buluşmak için gün sayıyor.  Alınan karar göre mahallelerde 10 cami avlusunda ve 3 okul bahçesinde ve köylerdeki 52 cami avlusunda cuma namazı

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir başkanlığında toplanan heyet tarafından 29 Mayıs Cuma günü camilerin açılmasıyla ilgili alınan kararlar açıklandı. İlçemizde köy ve mahallelerde bulunan camiler, bugün Cuma namazında cemaatle buluşmaya hazırlanıyor.  Salgını önlemek için hayata geçirilen kurallar çerçevesinde hazırlıkların yürütüldüğü ibadethaneler, yeni düzenlemeler çerçevesinde cemaati karşılayacak. 

Bugün cami avluları, açık alanlarda ve okul bahçelerinde, köylerde ise cami avlularında cuma namazı eda edilecek.

Merkez ve köylerde belirlenen yaklaşık 65 caminin avlusunda kapasiteleri ölçüsünde cuma namazının eda edilmesi için tüm hazırlıklar tamamlandı. KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİ UYGULANACAK 

İçişleri Bakanlığının genelgesine göre dikkate alınacak kararlar şu şekilde;

Öğle ve ikindi namazları cami içerisinde, Cuma Namazı ise cami avlularında kılınacaktır.

Camilerde şadırvan, abdesthane, tuvalet, lavabo kapalı olacaktır. 

Her vatandaş seccadesini yanında getirecek ve her yönden 1 metre aralıklı mesafe ile namaza durulacaktır.

Maskesiz kesinlikle namaz kılınmaya müsaade edilmeyecektir.

Listede bulunmayan camiler kapalı olacak. Kapalı olan mahalle ve köylerde ikamet eden vatandaşlarımız kendilerine en yakın bulunan camilere gidebileceklerdir. 

Yasak kapsamında olan 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımız bir süre daha ibadetlerini evlerinde yapacaklardır.

Cuma namazlarında her camimiz için polis,jandarma,din görevlisi, vatandaşlarımızdan oluşan Cuma Heyetleri Vatandaşlarımıza yardımcı olacaklardır.