ŞEBİNKARAHİSAR´DA AÇILMAYAN FAKÜLTE SURİYE´DE AÇILIYOR

Türkiye Suriye´de fakülte kuruyor
GÜNCEL 8.10.2019 15:14:10 145 0

Şebinkarahisar´ın yıllardır fakülte talebi karşılanmazken, yeni bölüm talepleri reddediliyor, mevcut bölümler ise birer birer kapanıyor.

Siyasilerin Şebinkarahisar´a verdiği sözler arasında yer alan fakülte konusu yıllardır karşılık bulmadı. Başka ilçelerde ve illerde açılan fakülteler şimdi de ülke dışında açılmaya başlandı.

Ulusal gazetelerde yer alan habere göre Türkiye, Suriye´de aralarında eğitim de olan 3 yeni fakülte açacak. Mezunlar, Türkiye´de istihdam edilecek. Cuma günkü Resmi Gazete´de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı, 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu´nun ek 30´uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu´nun ek 39´uncu maddeleri gereğince verildi.

SURİYE´YE 3 FAKÜLTE

Resmi Gazete´de yer alan Cumhurbaşkanı kararı ile Suriye´de, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak El-Bab´da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Azez´de İslami İlimler Fakültesi ve Afrin´de Eğitim Fakültesi kurulması kararlaştırıldı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmî Gazete´de geçen gün yayımlanan kararla; vakıf ve devlet üniversitelerinin fakülte-yüksekokul-enstitü gibi yapılarında bir dizi değişikliğe gidildi. Çok sayıda fakülte ve enstitü kapatılırken, çok sayıda yeni enstitünün de onaylandığı görüldü.