Anahtar Kelimeler: ŞEBİNKARAHİSAR' FINDIKÇI AKINI

ŞEBİNKARAHİSAR'A FINDIKÇI AKINI

Sahil kesimindeki yağışlar nedeniyle fındığını kurutamayan üreticiler, soluğu hava şartlarının daha elverişli olduğu Şebinkarahisar'da aldı.
YAŞAM 15.09.2021 09:29:00 535 0

Şebinkarahisar'da güneşli havaların devam ettiği şu günlerde daha öncelerde de fındık kurutmak için ilçemizi tercih edenlerin sayısı bu yıl epey artış gösterdi. Yaşanan artışla birlikte her üretici ortalama 4-5 gün ilçemizde kalıyor. Bu sürede ilçemizde alışveriş yaparak ilçe ekonomisine de katkı sağlıyor.

Bu yıl fındık hasat sezonunda hava şartlarının genel olarak yağışlı ve bulutlu olması üreticiyi kurutma işlemi için tercihini sahil kesiminden farklı olarak kuru, sıcaklık derecesi yüksek ve güneşli gün sayısı fazla olan Şebinkarahisar'dan yana kullandırdı. Üreticiler ilçedeki boş alanlara serdikleri fındıkları kurutmak için ürünün başında 24 saat mesai harcıyor.

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "İlçemiz adeta fındık deryası." dedi.

Yılancı, paylaşımında  "Giresun ve ilçelerinden gelerek ilçemizde fındık kurutan üreticilerle sohbet ettik. Şebinkarahisar'ın güzel havasıyla randımanların artacağı şüphesiz." ifadelerini kullandı.

Keşap ilçesinden gelen Hüda Akgün ise olumsuz hava koşullarından dolayı fındıklarının neredeyse çürüyecek olmasından endişe duyarak Şebinkarahisar'a getirip kuruttuklarını ifade etti.

ULUSAL BASINDA GENİŞ YER BULDU

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü ve Anadolu Ajansı Serbest Habercisi Ahmet Yeles'in imzasıyla yayınlanan haber ise ulusal basında geniş yer buldu. Anadolu Ajansı'nın servis ettiği haberler ulusal gazetelerde ve ana haber bültenlerinde yer aldı.