ŞEBİNKARAHİSAR KARADUTU TESCİLLENDİ

Şebinkarahisar Karadutu Coğrafi İşaret Tescili Aldı
YAŞAM 21.09.2021 12:04:00 680 0

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve DOKAP tarafından finanse edilen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) çerçevesinde 2019 yılında çalışmaları başlatılan Şebinkarahisar'a özgü “Şebinkarahisar Karadutu” Türk Patent ve Marka Kurumunun 15.09.2021 tarih ve 109 sayılı Resmi Bülteni’nde yayınlanarak tescil edildi.

Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, Şebinkarahisar karadutuna coğrafi işaret tescili almak için İlçe Ziraat Odası olarak yaklaşık 2.5 yıl önce yaptıklarını başvurunun sonuca ulaştığını bildirdi.

İLÇEYE ÖZGÜ TÜR

Türk Patent Kurumu'ndan karadut için Coğrafi İşaret Tescil Belgesini aldıklarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Arslan, gazetemize yaptığı açıklamada "2 yılı aşkın süredir takipçisi olduğumuz başvurumuz sonuçlandı. İlçemizin katma değerli tarım ürünleri arasında yer alan karadutumuz artık Türk Patent Kurumu tarafından 15 Eylül 2021 tarihinde resmen tescillenerek ilçemize özgü bir tarım ürünü oldu. Bu süreçte emeği geçenlere teşekkür ediyorum."  dedi.

Arslan ayrıca, yine Şebinkarahisar'a özgü diğer tarım ürünlerinin de coğrafi işaret alması için girişimlerinin devam edeceğini belirtti.

YOĞUN ÇALIŞMALAR SONUÇ VERDİ

Konuyla ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın ise Şebinkarahisar Ziraat Odası adına tescili yapılan Şebinkarahisar Karadutu'nun  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün yürütülen yoğun çalışmaları ve ODÜ Ziraat Fakültesi uzmanlarının teknik desteği sonucunda coğrafi işaret aldığını aktardı.

ŞEBİNKARAHİSAR KARADUTU NEDİR?

Şebinkarahisar Karadutunun özelliklerini de açıklayan Dr. Angın, "Şebinkarahisar ile özdeşleşmiş Latince tür ismi Morus nigra L. olan üzümsü bir meyvedir. Şebinkarahisar Karadutu genellikle vejetatif yöntemler ile çoğaltılan ağaç popülasyonları şeklinde, genel özellikleri bakımından birbirine benzer birçok genotipten oluşur. Şebinkarahisar'ın; coğrafi konumu, karasal iklim özellikleri ve bölgenin ideal güneşlenme süresi karadut yetiştiriciliği açısından avantaj oluşturur. Yöre için yıllık ve aylık soğuklanma süreleri göz önünde bulundurulduğunda mayıs ayı itibariyle sıcaklıklar genellikle 0˚C’nin altına düşmez. Bu durum Şebinkarahisar Karadutunun yetiştiriciliğinde ilkbahar geç donlarından etkilenmemesine yardımcı olur. Coğrafi işaret tescilinin yapılması ile birlikte Şebinkarahisar Karadutu bu ilçemizin simgesi haline gelecek olup, değerine değer katacaktır" dedi.