ŞEBİNKARAHİSAR DEPREME HAZIR MI?

Deprem fay hattı üzerinde olan Şebinkarahisar depreme ne kadar hazırlıklı. Konutlarda deprem taraması en son ne zaman yapıldı?

Şebinkarahisar'da iki okul deprem testinden geçemedi ve güçlendirme çalışmaları yapıldı. Okullarda yapılan testin ilçe genelinde evlerde de yapılmalı ve risk raporu olan binalar acilen güçlendirilmeli.

Son dönemlerde ülkemizde yaşanan depremlerle birlikte birinci derecede fay üzerindeki ilçemizdeki riskli yapılar gündeme geldi. Eski ve toprak yapıların fazla olduğu ilçemizdeki riskli yapılar olası depremde büyük tehlike taşıyor. Deprem ilçemizde gerçekleşmesi dahi başka illerde de meydana gelen depremler ilçemizde hissediliyor. Keza Malatya ve Elazığ depremleri Şebinkarahisar'da da ciddi derecede hissedilmişti.

Ülkemizde son dönemde yaşanan üzücü deprem felaketleriyle birlikte, bu bölgede yaşanan ufak ölçekli depremler ise tedbir alınması gerektiğini hatırlatıyor.  Tarihinde büyük depremler geçiren Şebinkarahisar'daki evlerde inceleme başlatılması ve riskli yapıların tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

2 OKULDA DEPREM RİSKİ

Öte yandan Şebinkarahisar'da 2 okul depreme dayanıklılık testinden geçemeyince boşaltıldı. Okullar depreme karşı güçlendirme çalışmaları başlatıldı.