ŞEBİNKARAHİSAR YÜKSEKOKULLARI İÇİN ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

Şebinkarahisar Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Teknik ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokullarının ´Dünü, Bugünü ve Geleceği´ni içeren Çalıştay yapıldı.
GÜNCEL 20.08.2019 16:39:21 136 1

Giresun Üniversitesince Şebinkarahisar Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler, Teknik ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda "Şebinkarahisar´daki Yüksekokulların Dünü, Bugünü ve Geleceği" konulu çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayda Okullarının sorunları ve çözüm önerileri istişare edildi.

Şebinkarahisar Üniversitesi´ni Kurma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan  çalıştaya ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün de katıldı.

Şebinkarahisar Teknik Bilimler Konferans Salonunda 15 Ağustos Perşembe günü düzenlenen konferans, yaklaşık 4 saat sürerken, okullarımızda kapanan bölümler ve yüksekokulların geleceği tartışıldı.

Çalıştayda konuşan ÖSYM Başkanı hemşehrimiz Prof. Dr. Halis Aygün, Şebinkarahisar´a gereken katkıyı vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Aygün, önemli bir toplantının gerçekleştirildiğini belirterek, "Üzerimize düşen ne varsa elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Her zaman ulaşılabiliriz." dedi.

Çalıştayın moderatörlüğünü yapan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Dr. Zekai Şenol, Şebinkarahisar meslek yüksekokullarının 22 yıllık sürecinde birçok toplantılar olduğunu dile getirerek, önceki toplantılarda sürekli müjdeler olduğunu ve daha sonraki toplantılarda müjdelere hasret kaldıklarını hatırlattı.

Çalıştayda konuşan GRÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can;  öğrencilerin ilgi gösterdiği bölümleri açacaklarının sözünü vererek, Şebinkarahisar yüksekokullarındaki kötü gidişatla ilgili olarak "Hep birlikte değerlendirelim, doğrusunu bulmaya çalışalım. Söz veriyorum değerlendirmeyi yaptıktan sonra buraya gelip sizlerle paylaşılacağım." dedi.

Can, yaptığı konuşmasında ?Üniversitemizin bütün okulları gibi Şebinkarahisar´daki üç okulumuz ile yakından ilgilenilmekteyiz. Yüksekokullarımızı en iyi performans ile geleceğe taşımayı hedeflemekteyiz. Şebinkarahisar´ımızdaki Yüksekokullarımızın eğitim kalitesini artırmak için her türlü fedakarlığı yapıyoruz. Bunu yaparken de Şebinkarahisar ölçeğinde yerel aktörlerle iş birliğimizi artırarak devam ettireceğiz.? ifadelerini kullandı.

Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Teknik Bilimler MYO´da düzenlenen çalıştaya ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Giresun üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Vali Nurullah Naci Kalkancı, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim üyesi ve Şebinkarahisar MYO kurucu müdürü Prof. Dr. Zahir Bakıcı, Şebinkarahisar´ın Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları yönetim kurulları, Köy Dernek Başkanları, siyasi parti temsilcileri, kamu kuruluşlarının yöneticileri, meslek odalarının temsilcileri ve esnaflar katıldı.Tamer Gedik
21.08.2019 11:46:41
Öncelikle 2002-2004 yılları arasında Şebinkarahisar M.Y.O öğrenimini tamamlamış İstanbulda yaşayan bir gurbetçiyim. Şebinkarahisar şunu kabul etmelidir. 17 yıldır bu ülkeyi yöneten mevcut yönetim ülkemizin şartlarına uymayan üniversite politikası ile birçok yerleşim yerinde üniversiteler kurmuş;Yeni üniversiteler açmış,Vakıf okullarının sayısının inanılmaz artmasına izin vermiştir. Bugünkü koşullar 2002 yılında olsa idi ben Şebinkarahisarlı olmama rağmen ya İstanbul da kalıp (senelik memleketimde harcayacağım paradan bile az)vakıf meslek yüksek okullarına gidecektim yada Munzur Üni.İşletme fakültesine.Şimdide insanlar böyle yapıyor. o zaman fakülte açmaktan başka çare olmadığı kesindir şeklinde düşünüyorum. Sunuda belirtim Zahir Hocamızın memleketimize emeği çoktur bunu kimse inkar edemez.Ama bu onun her konuda haklı olduğu şeklindeki düşüncelerini haklı çıkartmaz. Zahir hocamızın 3 fakültemiz olacaktı diyor Sivasın hangi ilçelerinde kaç fakülte var .Sivasın en büyük 7 ilçesinin nufusları toplamı bizim 8 katımız Sivas insanı buna müsade edermiydi bilmiyorum...Birde öğrencilerimiz için Ş.karahisar da çok güzel olanaklar sunduk gibi Cumhuriyet Üniversitesi zamanında pembe tablo çizmesine Saygılarını koruyan Giresun Üniversitesini savunan arkadaşlara teşekkür etmek gerektiğini düşünüyorum