ŞEBİNKARAHİSAR TRİTİKALE ÜRETİMİ YAYGINLAŞACAK

Buğday ve arpadan daha fazla ürün ve verim sağlayan tirikale, Şebinkarahisar´da da hasat ediliyor.
GÜNCEL 19.07.2019 16:27:21 164 0

Şebinkarahisar´ın yanı sıra Alucra ve Çamoluk  ilçelerinde dağıtılan ve yaklaşık 5 bin dekar alanda ekimi gerçekleştirilen, 100 ton tritikale tohumlarının hasat zamanının başladı.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  tarafından açıklamada, "GİRKAP projesi kapsamında çiftçilere tohumluk dağıtımı yapılarak ekimi gerçekleştirilen tritikale tarlalarında İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca yapılan kontrollerde; ?kalite ve verim açısından oldukça başarılı sonuçlar alındığı, tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin  dekar alandan, dekara ortalama 350-400  kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın  ürün elde edilmesi´ beklenmektedir." ifadeleri kullanıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen, ?Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi? kapsamında; yem bitkileri yetiştiriciliğini teşvik etmek ve yaygınlaştırmak  amacıyla Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde çiftçilerimize dağıtımı yapılan 100 ton tritikale tohumluğunun hasat zamanı gelmesi çiftçileri memnun etti.

Tritikalenin yüksek genetik özellikler içeren bitki kaba yem, saman ve tahıl olarak kullanılabildiğini açıklayan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  kaba yem olarak yüksek kaliteye sahip olduğunu ve yılda iki kez ürün alınabildiğini belirtti.

YÜKSEK VERİM SAĞLIYOR, HASTALIKLARA KARŞI KORUYOR

Kaba yemin az olması hayvansal ürünlerdeki verim düşüklüğünün başlıca nedenleri arasında olduğu ifade edilen açıklamada buğday ve çavdarın bileşimi ile elde edilen, buğdayın verim yüksekliğini ve tahıl kalitesi ile çavdarın hastalıklara ve toprak özellikleri de dahil olmak üzere çevre koşullarına dayanıklılığını birleştiren tritikalenin bu açığı kapatabileceği açıklandı.

BUĞDAY VE ARPADAN DAHA FAZLA ÜRÜN VERİYOR

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Tritikale toprak derinliği az çorak kurak ve kışları sert geçen bölgelerde, sulama olanağı olmayan gerek taşlı gerekse meyilli arazilerde hayvan yemi amacıyla yetiştirilen buğday ve arpa yerine, bu tip alanlarda daha iyi uyum sağlayabilen ve yüksek verim elde edilen tritikale çeşitlerinin ekilmesi önerilmekte ve bu gibi yerlerde buğday ve arpadan daha fazla ürün vermektedir. Erozyondan etkilenen toprakları koruma özelliği olan bitki, uygun dönemde hasat edilip silaj yapıldığında, süt verimini olumlu yönde etkilemektedir."