ŞEBİNKARAHİSAR GÜLÜ´NÜ KOPARANA 64 BİN TL CEZA
Şebinkarahisar´da 150 yıl sonra izine tekrar rastlanan bitki korunuyor.
Tarih: 24.7.2019 14:59:48/ 886okunma / 0yorum

150 yıl sonra varlığı yeniden tespit edilen "sarı dağ gülü" için hazırlanan Tür Koruma Eylem Planı kapsamında bu bitkinin artışı ve farklı habitatlara uyumu araştırılıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu, ilçemizde yaptığı ziyaretlerde AA muhabirine yaptığı açıklamada, yöresel adı Şebinkarahisar Gülü olan  ‘Adonis Cyllenea Varyete Paryadrica´ Sarı dağ gülünü koruyarak türün kendini artırmasını izlediklerini vurguladı.

Sarı dağ gülünü ticari amaçla sökenlere yüksek miktarda para cezası uygulanacağını dile getiren Kandazoğlu, biyolojik çeşitliliğin korunması kapsamında da ayrıca 64 bin lira para cezası olduğunu aktardı.

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Ahmet Yeles´in DKMP Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu ile yaptığı haber ulusal bazda yayın yapan yazılı basında da geniş yer buldu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ŞEBİNKARAHİSAR GÜLÜ KOPARANA CEZA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YABAN KEÇİSİ POPÜLASYONUNDA ARTIŞ
YABAN KEÇİSİ POPÜLASYONUNDA ARTIŞ
Koruma altında bulunan ve kaçak avlanması yasak olan yaban keçilerinin Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 12. Bölge Müdürlüğü, bölgede neslinin korunması ve geliştirilmesi için özel çalışma yürütüyor.
YABAN HAYATININ KORUYUCULARI
YABAN HAYATININ KORUYUCULARI
Doğa Koruma ve Milli Parklar Şebinkarahisar Şefliği, bölgedeki yaralı yaban hayvanlarının imdadına yetişmeye devam ediyor.
ŞEBİNKARAHİSAR LAVANTA KOKACAK
ŞEBİNKARAHİSAR LAVANTA KOKACAK
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında; Şebinkarahisar´da geçen sene başlatılan lavanta bahçesi projede ilk çiçekler açtı.
10 YAŞINDAKİ ATLI KOVBOYUN ZORLU MÜCADELESİ
10 YAŞINDAKİ ATLI KOVBOYUN ZORLU MÜCADELESİ
Şebinkarahisar´da ailesinin hayvanlarına çobanlık yapan 10 yaşındaki Abdulkadir Yakut, 2 bin rakımlı yaylada semeri olmadan ustalıkla kullandığı atıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor.
YILLAR SONRA ‘KARACA´ GÖRÜNTÜLENDİ
YILLAR SONRA ‘KARACA´ GÖRÜNTÜLENDİ
Şebinkarahisar dağlarında karaca görüntülendi.
YARALI EBABİL KUŞU TEDAVİ EDİLDİ
YARALI EBABİL KUŞU TEDAVİ EDİLDİ
Giresun´da yaralı halde bulunan ebabil kuşu, Şebinkarahisar´daki tedavisinin ardından doğal ortamına salındı.
YABAN HAYATI ENVANTERİ ARAŞTIRILIYOR
YABAN HAYATI ENVANTERİ ARAŞTIRILIYOR
Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Giresun Şube Müdürlüğü tarafından 2019 yılı "Büyük Memeli Hayvanlar Envanteri" araştırması başladı.
KENEYE KARŞI DİKKAT ÇEKTİLER
KENEYE KARŞI DİKKAT ÇEKTİLER
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın, Giresun´da hyalomma soyu kenelerin yaygın olduğu Kelkit Vadisi çevresinde yer alan yüksek kesimdeki ilçelerde çalışmaların başladığını belirtti.
KENE CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR
KENE CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR
Yaz aylarıyla birlikte havaların ısınmasını fırsat bilen piknikçilerin ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların sıkça karşılaştığı kene tutulmasıyla ilgili, ülke genelinde kene vakalarında artış yaşandı.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."