'ŞEBİN CEVİZİ'NE İKİNCİ DON DALGASI

Şebin cevizinde zirai dona karşı vatandaşlar ateş yakarak önlem almaya çalışsa da ikinci don dalgasında büyük oranda ceviz ağacı dona maruz kaldı.

Şebin cevizinde 23 Nisan Perşembe gecesi yaşanan zirai dona karşı vatandaşlar bahçelerinde ateş yaktı. Özellikle Biroğul ve İkioğul mahallelerinin çay mevkisine yakın olan mevkilerde yaşanan zirai don nedeniyle bu yıl cevizde beklenen yüksek verim beklentisi üreticileri üzdü.

23 Nisan Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece hava sıcaklıklarının eksi 5 dereceye kadar düşmesi sonrası gece yaşanan zirai don hadisesinin ardından, zarar gören bölgelerde inceleme yapan Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan yüzde 30-40 civarında ürün kaybı beklediklerini ifade etti.

 

Geçen yıl verimli bir sezon  geçirerek 600 tonluk rekolteye ulaşan Şebin cevizinin dün akşam yaşanan zirai donun ardından 350 tonluk rekolte bekleniyor.

Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, önceki yıllarda yine zirai donun etkisiyle verimi düşük olan Şebin cevizinde geçen yıl 600 tonu aşan rekoltenin bu yıl zirai don etkisiyle neredeyse yarı yarıya düşmesini beklediklerini söyledi.

 

Yüksek rakımlarda zirai don yaşanmadığını da belirten Arslan, şöyle devam etti:

 

"En son 4 yıl üst üste zirai don olayından sonra geçen sene yüksek verimle ürün veren ceviz, bu yıl düşük rakımlı mahalle ve köylerde yaşanan zirai don ile birlikte zarar gördü. Yüksek rakımda ise henüz çiçek açmayan ceviz ağaçlarından sorun yaşanmadı. Önceki yıllarda yaşanan zirai donun adından 100-200 ton civarlarına düşen rekolte geçen yıl yeniden verimli yıllarına dönmüştü. Ancak geçen hafta ve bu hafta eksi 5 derecelere kadar düşen hava sıcaklıkları nedeniyle geçen yıla göre verim düşük olacak." dedi.

Arslan, Şebin cevizinin ilçede en önemli tarım ürünü olduğunu belirterek, "İlçe ekonomisine büyük katkı sağlayan Şebin cevizi çiftçilerin önemli gelir kaynaklarından bir tanesini oluşturuyor. Özellikle ürünlerini sigorta yaptıramayan üreticiler bu yıl büyük mağduriyet yaşayacaklar."

Üreticilerin, gece saatlerinde ceviz ağaçlarının çevresinde ateş yakmasını önerdiklerini belirten Arslan, gece ateş yakarak önlem almaya çalışanların bir nebze de olsa ağaçlarının don yaşamasını önlediğini duyurdu.