Anahtar Kelimeler: AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI

ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI

Giresun genelinde 01 Eylül - 15 Kasım 2021 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak şap aşılaması yapılacak.
YAŞAM 10.09.2021 11:26:00 613 0

 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan “Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi” kapsamında; Giresun genelinde 01 Eylül - 15 Kasım 2021 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak “Şap Aşılama Kampanyası” başlatıldı.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "Halk arasında ‘Dabak’ olarak da bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; et veriminde yüzde 30-45, süt veriminde yüzde 15-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olup, ölümlere yol açabilir." ifadelerini kullandı.

İl Tarım Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Hastalıktan korunmanın yolu, 2 aylık yaşın üzerindeki (aşısız annelerden doğan yavrularda ise 14 günlük yaşın üzerindeki) tüm sığır cinsi hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez aşılanmasıdır. Aşılama bilgileri Hayvan Bilgi Sistemi (VETBİS) elektronik veri tabanına kaydedilmekte ve güncelleme işlemleri de yapılmaktadır. Sonbahar dönemi şap aşılama kampanyasına eş zamanlı olarak her yaştan sığır cinsi hayvanların küpelenenerek kayıt altına alınması çalışmalarına da devam edilecektir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca "Yetiştiricilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları 5996 sayılı kanun gereğince mecburi olup, aksi taktirde cezalı duruma düşeceklerdir. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen hayvan sahiplerinin İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğüne ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir." denildi.