ŞAP AŞILAMA KAMPANYASININ SÜRESİ UZATILDI

Giresun genelinde Şap Aşılama Kampanyasında süresi uzatıldı.
5.11.2019 16:11:27 365 0

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan ?Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi? kapsamında;  Giresun genelinde  2 Eylül - 15  Kasım 2019 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak düzenlenen ?Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası? 1 Aralık tarihine kadar uzatıldı.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada yıl boyunca veteriner ekipler tarafından yürütülen yoğun saha çalışmaları neticesinde, 2019 yılı başından bu yana şap hastalığı vakasına rastlanılmadığını açıklandı.

KUDUZ AŞILARI DEVAM EDİYOR

Sonbahar dönemi saha çalışmalarında 3 aylıktan büyük dişi buzağılara Brusella  aşısı ve kedi-köpeklere kuduz aşısı uygulamalarına devam edildiği belirtilen açıklamada aşılama bilgileri VETBİS-veteriner bilgi sistemi elektronik veri tabanına kaydedildiği aktarıldı.

KÜPELEME ZORUNLU

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce yürütülen aşılama çalışmalarının yanı sıra ?Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği´ kapsamında; 0-3 aylık yaştaki tüm sığır cinsi hayvanların küpelenerek kayıt altına alınması çalışmaları ile işletmelerin güncelleme işlemlerine de devam edilmektedir. Yetiştiricilerimizin sığır cinsi hayvanlarını belirtilen yaş aralığında küpeleterek kayıt altına aldırmaları ve şap ile brusella aşılarını yaptırmaları özellikle buzağı ve malak desteklemesinden yararlanabilmeleri için zorunludur. Aynı zamanda hayvanlarını süresi içerisinde kayıt altına aldırmayan ve zorunlu olan aşılarını yaptırmayan yetiştiricilere 5996 sayılı Kanun gereği cezai işlem uygulanacaktır."