ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI

Giresun il genelinde büyükbaş hayvanlara yönelik 2019 sonbahar dönemi ?Şap Aşılama Kampanyası? başladı.
GÜNCEL 10.09.2019 15:30:53 192 0

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından il genelinde 2 Eylül´de başlayan Şap Aşılama Kampanyası 15 Kasım´da sona erecek.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan ?Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi? kapsamında;  Giresun merkez ve 15 ilçede büyükbaş hayvanlara yönelik olarak 2019 yılı sonbahar dönemi  ?Şap Aşılama Kampanyası? başladığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, "Hastalıktan korunmanın yolu, 2 aylık yaşın üzerindeki (aşısız annelerden doğan yavrularda ise 14 günlük yaşın üzerindeki) tüm sığır cinsi hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez aşılanmasıdır. Aşılama bilgileri Hayvan Bilgi Sistemi (VETBİS) elektronik veri tabanına kaydedilmekte ve güncelleme işlemleri de yapılmaktadır. Ayrıca kampanya ile eşzamanlı olarak 0-3 aylık yaş aralığındaki buzağıların küpelenenerek kayıt altına alınması çalışmalarına da devam edilecektir." ifadeleri kullanıldı.

AŞI YAPTIRMAK ZORUNLU

Açıklamada, üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları zorunlu olduğunu ve aksi taktirde cezalı duruma düşebilecekleri vurgulanan açıklamada, hastalıkla ilgili şu ifadeler kullanıldı: "Halk arasında ?Dabak´ olarak da bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; et veriminde yüzde 30-45, süt veriminde yüzde 15-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olup, ölümlere yol açabilir."

Detaylı bilgi isteyen hayvan sahiplerinin İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğüne veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiği belirtildi.