ÖNCE DON, ŞİMDİ DE DOLU

​​​​​​​Bu yıl bazı meyve ağaçlarında don vuran Şebinkarahisar'da şimdi de sebzelere dolu afeti vurdu.

Şebinkarahisar'da Karaağaç köyünde etkili olan dolu, meyve ve sebze fidelerine zarar verdi.

Akşam saatlerinde başlayan yağmur, etkisini arttırarak kısa süre sonra doluya dönüştü. Organik tarım yöntemiyle sebze üretimi yapılan köyün önemli geçim kaynaklarından olan kavun, domates fasulye ve biber fideleri doludan etkilendi.

Üretici İbrahim Çifci, yaklaşık 20 dakika boyunca yağan dolu sonucu 13 dönüm tarlasındaki 12 bin 500 domates,  7 bin 500 kavun fidesinin tamamen yok olduğunu söyledi. 

Yağan doludan sonra tarlasının eski görüntüsünden uzak olduğunu ifade eden Çifci "6 kişilik aileyiz ve hep birlikte burada çalıştık. Dün akşam meydana gelen afet sonrası emeklerimiz boşa gitti. Geçen sene de Temmuz ayında domateslerin en verimli zamanında tarlama yine dolu afeti vurdu ve yine tarlamı yok etti. Bu sene yine olabileceğini tahmin ederek tarım sigortası yaptırmıştım. İnşallah zararımız karşılanacak."  

Dolu afeti vuran tarlalarda incelemelerde bulunan Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, yaptığı açıklamada "İlçemizin tüm sebze ihtiyacını gideren Karaağaç Köyünün genelindeki yaklaşık 150 dönüm araziyi vurdu. Üretimiz mağdur oldu. Tarım sigortası yaptıran üreticilerimiz için gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Eksperin gelip incelemesini bekliyoruz. Köydeki çiftçilerimiz organik tarım ile üretimini gerçekleştiriyor. Burada üretilen sebze ve meyveler Şebinkarahisar'ın yanı sıra çevre ilçelerin sebze ihtiyacını karşılıyor. " dedi.