ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİNDE BEYANNAME DÖNEMİ BAŞLADI

Ölçü ver tartı aletlerinin periyodik muayene ile damgalarının yapılması için beyanname verme süresinin 1 Mart'ta sona ereceği duyurarak, işletme sahipleri uyarıldı.
GÜNCEL 16.02.2021 15:27:00 1825 0

Giresun Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamına giren ve damga süreleri dolmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması beyanname verme süresi 1 Mart'ta sona ereceği bildirildi.

Bu kapsamda iki yıllık periyodik muayene süresi dolan pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2 bin kg ve altında olan 3 ve 4'üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2 bin kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden masa terazisi, asma terazi, tek kollu, kantarlar ve ibreli terazilerin muayeneleri yaptırmaları gerekiyor.

Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş ölçü aletini kullanan kişilere, ölçü aletinin türüne ve kullanıldığı işin niteliğine göre 669 liradan 13 bin 375 liraya kadar; ayarı doğru olmayan ölçü aletlerini kullanan kişiye ise 267 liradan  2 bin 675 liraya kadar idarî para cezası verileceği vurgulandı.