GÜNCEL 27.09.2019 15:05:11 364 0

OKULLARDA 556 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Güvenlik ve temizlik görevlisi istihdam edilecek

Giresun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Toplum Yararıma Programı Kapsamında il genelindeki okullarda 156´sı güvenlik 556 kişiye istihdam sağlayacak. 9 ay süreyle istihdam edilecek olan 556 kişi için müracaatlar başladı. Son başvuru tarihi 27 Eylül 2019. Giresun İŞKUR İl Müdürlüğü, il genelindeki işsizliğin azaltılması ve istihdamın arttırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından, 556 vatandaşın faydalanacağı Toplum Yararına Program (TYP) uygulaması yapılacak.

Toplum Yararına Programlar, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacı ile düzenlenmekte. Düzenlenecek programlar kapsamında,  İl genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların temizliğinin yapılması için 400 kişi, güvenliğinin sağlanması için 156 kişi olmak üzere toplam 556 kişiye, 9 ay süreli geçici iş sağlanarak,  katılımcılara cari asgari ücret düzeyinde ücret ödemesi yapılacak. 23 Eylül Pazartesi günü başlayan Toplum Yararına Program başvuruları; 27 Eylül Cuma günü saat 24:00´de sona erecek. Vatandaşlar program başvurularını,  İŞKUR İl Müdürlüğünden, İlçe Kaymakamlıkları ve İlçe Belediyelerinde bulunan İŞKUR Hizmet Noktalarından veya www.iskur.gov.tr internet adresinden gerçekleştirebilecek.

Programlara başvuracak katılımcılarda aranan şartlar ise şöyle;

Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak; (TYP´ye başvurduğu tarihte kişinin 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak.) Emekli ve malul aylığı almamak;

Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); TYP´den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla kişinin açık öğretim dışında herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamasını ifade eder. Uzaktan eğitim alanlar TYP´ye katılamaz.) Yeni yapılan değişiklikle; Programlara dar gelir gruba giren vatandaşların katılımını sağlamak için; Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin bekar ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması  (3.030.- TL.) halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP´ye katılamayacaktır. (Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.) Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP´lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri programa katılabilecektir. Okullara temizlik kapsamında alınacak katılımcı adayı erkeklerde 35 yaş üstü değerlendirmeye alınacaktır. Okullara güvenlik görevlisi olarak alınacak katılımcı adayları; (erkek-bayan) 19 yaşının üstünde olan ve programın uygulanacağı  (09.10.2019 ? 30.06.2020) dönemi kapsayan geçerli ?Güvenlik Kimlik Kartı? olanlar arasından, diğer aranan kriterlerde dikkate alınarak belirlenecektir. Programlara başlayacak katılımcılar; süresi içinde programa başvuran işsizler arasından, yapılacak güvenlik soruşturması ve gelir testinden sonra kalan katılımcılar arasından Kurum İl Müdürlüğü ile yüklenici kurum yetkililerinden oluşturulan bir komisyon tarafından ?Seçme Yöntemi? ile belirlenecek.