ÖĞRENCİLER İÇİN YIKANABİLİR BEZ MASKE ÜRETİLECEK

​​​​​​​Şebinkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrenciler için yıkanabilir bez maske üretimi yapmaya hazırlanıyor.

Şebinkarahisar Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yıkanabilir bez maske üretilecek. Üretilen maskeler Eylül ayında açılması planlanan okullarda öğrencilere dağıtılacak. 

Dünyada ve ülkemizdeki pandemi haline gelen koronavirüs (kovid-19) yayılmasının önüne geçmek için gönüllü vatandaşlardan oluşan grup Eylül ayına kadar 12 bin 500 adet maske üretmeyi planlıyor.

Şebinkarahisar Yardımlaşma Derneği’nin katkılarıyla ilçeye getirilen malzemelerden elde edilecek maskelerden her öğrenciye 4 adet verilecek.

Şebinkarahisar Milli Eğitim Müdürü Hatice Özkan, yıkanabilir bez maske üretmeye planladıkları bez maskenin TSE Standartlarında olacağını söyledi.

Şebinkarahisar'daki öğrenciler için üretilecek bez maskeler hakkında bilgi veren Özkan, "Evde yıkanabilir, ütü ile dezenfekte edilebilir, yüzde 90 koruma sağlayacak olup, günlük yaşamda kullandığımız kullan-at maskelerin yerini almış olacak. Bu sayede çoklu kullanım nedeniyle daha etkin kaynak yönetimi sağlanarak israfın önüne geçilmiş olacak. Şebinkarahisar Gönüllülerimizden bir grup ile maske dikimi için faaliyete önümüzdeki hafta başlayacağız." dedi.

Özkan, maske üretimi için malzeme temini sağlayan Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek'e de teşekkür etti.