MİLLETVEKİLİ TIĞLI, BAKANA ALUCRA-ÇAMOLUK YOLUNU SORDU

Milletvekili Tığlı: “AKP rekor oy aldığı ilçelerimize dahi bu kadar basit hizmeti çok gördü” dedi.

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, Alucra-Çamoluk ilçelerinin yıllardır yapılmayan karayolunu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu.

Tığlı yaptığı yazılı açıklamada şunları aktardı;

22.07.2001 tarihinde bu iki ilçeyi ziyaret eden Recep Tayyip Erdoğan’ın Çamoluk’ta vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada “Bak şu yolunuzu gördüm şimdi Alucra’dan buraya gelirken, kaderimiz mi bizim bu yollarda yürümek, bu yollarda araba kullanmak, sürmek… soruyorum size ne bu? Bu iradesizliktir, bu yönetim aczidir, bu kadar basit şeyleri maalesef yapamama durumundadır benim ülkem, mümkün değil bunların hepsi yapılacak.” dediğini anımsatan Tığlı, aradan geçen yıllara ve söz konusu ilçelerin yapılmayan yolunu Meclis gündemine taşıdı.

 

Tığlı, "24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 87.5 oy oranı ile Giresun’da en fazla desteği veren ilçe Çamoluk, Ak Partinin temellerinin atıldığı ilçe olduğu ifade edilen AKP Grup Başkanvekilliği, Millî Savunma Bakanlığı yapmış AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli’nin de ilçesi olan Alucra ilçesinin ise yüzde 85.3 ile en çok oy veren ikinci ilçesi olduğunu hatırlatarak, “İki ilçenin iktidara olan desteği yüzde 80’in altına inmemiştir. Her iki ilçemiz de AKP İktidarları sürecinde yapılan tüm seçimlerde iktidar ve iktidar koalisyonuna ülkemizde en yüksek oy desteği sağlanan ilçelerinin ilk sıralarında yer almaktadır. Alucra-Çamoluk ilçeleri arasındaki D-100 devlet karayolu, 1977 yılında karayolları ağına alınarak il karayolu statüsüne kavuşturulmuş ve yolun ilk asfalt kaplaması ancak 1989 yılında yapılmıştır. Yol; güzergâhı boyunca 1977 yılından bu yana yapılan asfalt yenileme ve iyileştirme dışında o zamanki haliyle ulaşım hizmet vermektedir. Çamoluk D-100 Karayolunun plan ve haritası 1994 yılında hazırlanmış, 1995 yılında ise Sivas 16. Karayolları Bölge Müdürlüğünce Çakılkaya Köyü ile Çamoluk arasında birtakım iyileştirme çalışması yapılmıştır” dedi.

Tığlı şöyle devam etti; “Alucra ve Çamoluk İlçeleri arasında uzanan Berdiya Sıradağı mevcuttur. 1700 metre rakımlı Arda Geçidi bu dağ üzerindedir. Alucra-Çamoluk D-100 karayolu 2000 rakımlı Berdiya Dağı ve Arda Köyü (Arda Boğazı) arasındaki 5 kilometrelik keskin virajlı, dik rampalı, uçurumlar olan dar yolda iki dik rampa için dahi herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır. Öyle ki özellikle kışın sert geçtiği bir bölgede yol açık olsa bile bu yolda kamyon otobüs ve tır gibi ağır vasıta araçların seyahat etme şansı yok denecek kadar azdır. Bu yolda günümüz ulaşım imkânları ile karşılaştırılamayacak biçimde ancak ilkel bir ulaşım sağlanabilmektedir.

Yıllar içinde yolun kullanışlı hale getirilmesi için birçok proje hazırlandığı ifade edilse bile iki ilçeyi birbirine bağlayan yolun modern bir yol hale getirilmesi için hiçbir şey yapılmamıştır.”