MASKELİ, SOSYAL MESAFELİ DÜĞÜNLER BAŞLIYOR

Şebinkarahisar'da da koronavirüs sebebiyle kapalı olan düğün salonları 1 Temmuz itibarıyla açılacak. İlçemizde de maskeli ve sosyal mesafeli olarak yapılacak düğünler için Düğün Genelgesi yayınlandı.

Düğün salonlarının yeniden açılması kararı pek çok sektörü de şimdiden canlandırdı. Özellikle mobilyacı ve gelinlikçilerde hareketlilik başladı. Düğünlerin nasıl yapılacağı ise merak konusu oldu.

Türkiye'de korona virüsü normalleşme adımları 1 Temmuz'da yeni bir boyut kazanacak. Uzun süredir kapalı olan düğün salonları, tekrardan açılacak ve düğünler yapılmaya başlanacak. 

İçişleri Bakanlığı, yayımladığı 'Düğün Genelgesi'nde, düğünlerde oynama, toplu fotoğraf çekimi olmayacağını belirti, takı merasimi kurallarına yer verdi. Buna göre, düğünler, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün oldukça açık havada yapılacak ve süre kısa tutulacak.Salonlarda mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyulacak, girişte ateş ölçümleri yapılacak. Damat, gelin, nikah memuru da maskeli olacak.

Her türlü bilgiye yer verilen genelgede ayrıca, misafirlerin oturma düzeni masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenleneceği, karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama/sarılma yapılmayacağı da belirtildi.