2.5 MİLYONLUK YATIRIMLA ÇİFTLİK KURDU

Anahtar Kelimeler: LAVANTA BAHÇELERİ KATMA DEĞER KAtACAK

LAVANTA BAHÇELERİ KATMA DEĞER KAtACAK

Görsel amaçlı kırsal turizmi geliştirmek ve lavanta balı ile yağı üretiminin yapılması hedefleniyor.
YAŞAM 2.07.2021 15:22:00 1434 0

Şebinkarahisar ve Çamoluk'ta, lavanta balı ve yağı üretiminin geliştirilmesinin hedeflendiği bildirildi

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi" projesi kapsamında 2018 yılında Şebinkarahisar ilçesinde 10 dekar, 2019'da Çamoluk ilçesinde de 4 dekar alanda lavanta bahçeleri kurulduğu belirtildi.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen “Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında; Şebinkarahisar ilçesinde 2018 yılı içerisinde 10 dekar ve Çamoluk İlçesinde de 2019 yılında 4 dekar alanda tesis edilen demonstrasyon (göstererek ve uygulamalı öğretme) amaçlı lavanta bahçeleri amacına ulaştı.

Açıklamada, proje ile çiftçilerin gelir kaynaklarını çeşitlendirilmek, farkındalık oluşturmak ve bölge ekonomisine katma değer kazandırmasının amaçlandığı ifade edildi.

Lavantaların gelişimlerinin istenilen düzeye geldiği ve çiçeklerini açarak görsel oluşturmaya başladığı kaydedilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

"Yapılan bu demonstrasyon çalışmaları neticesinde, tesis edilen lavanta bahçelerine çiftçilerimizden yoğun bir ilgi ve talep gelmeye başlamıştır. Proje kapsamında yüksek kesimdeki ilçelerimizde önümüzdeki yıllarda lavanta üretiminin yaygınlaştırılarak hem görsel amaçlı kırsal turizmi geliştirmek hem de lavanta balı ile lavanta yağı üretiminin yapılması hedeflenmektedir."