KÜÇÜK YUNUS YARDIM ELİ BEKLİYOR

Üç yaşında DMD Hastalığı teşhisi konulan Şebinkarahisarlı Küçük Yunus, yardım eli bekliyor.
GÜNCEL 8.08.2019 13:41:05 77 0

Şebinkarahisar´da yaşayan 14 yaşındaki Yunus Akbaş, babası vefat ettikten kısa bir süre sonra DMD hastalığı teşhisi konuldu. O günden beri yürüyemeyen Yunus için ayakta durma sehpası alabilmek için kampanya başlattı.

Çocuklarda 3 ila 5 yaşları arasında ortaya çıkan, ilerleyici kas yıkımı ve zayıflığına neden olan genetik bir hastalık olan DMD kas hastalığında distrofin geninde bulunan bir mutasyon sonucu, distrofin proteini sentezlenemez. Bu protein kasların bütünlüğünü sağlamakla görevlidir. Proteinin yokluğunda kaslar bütünlüğünü koruyamaz ve yıkım baş gösterir. Kaybedilen kasların yerini yağ dokusu almaya başlar.

Uzun bir süredir Ankara´da tedavi gören Yunus´un hastalığı ilerledikçe yaşam şansı da azalacağını belirten Yunus´un yakınları, tekerlekli sandalyeden kurtularak ayakta durma sehpası alabilmek için yardım bekliyor.

Yunus´un yakınları yaklaşık 25 bin TL civarında olan ayağa kalkma destek cihazı alabilmek için gerekli paranın toplanması için sosyal medya ve change.org internet sitesinden başlattıkları yardım kampanyasına destek verilmesini istiyor.