KORONAVİRÜS ESNAF VE SANATKARI ETKİLEDİ!

Koronavirüs salgını esnaf ve sanatkarı olumsuz yönde etkiliyor.

İçişleri Bakanlığı'nca koronavirüs tedbirleri kapsamında valiliklere gönderilen ek genelgenin ardından Giresun’da eğlence mekanları, kıraathane, çay ocağı ve kafeler Salı gününden itibaren faaliyetlerine ara verdi.

Giresun Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği’nden esnaf ve sanatkarlar için önemli çağrı. GESOB Başkanı Kara, koronavirüs salgınına bağlı olarak işlerin durma noktasına geldiğini belirterek, vergi ve SGK primlerinin Temmuz ayına kadar ertelenmesini istedi.

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerin esnaf ve sanatkarı olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.

Kara, tedbirler sürecinde okulların tatil edilmesi, futbol müsabakalarının seyircisiz oynanması ve toplantıların ertelenmesi başta toplu taşımacılık yapan esnaflar olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarların müşterilerinin azaldığını, minibüsler, dolmuşlar, kantinler, lokantalar, kafe ve kahvehaneler, konfeksiyoncu işletmeleri ve toplu kullanım alanlarındaki işlerin ise durma noktasına geldiğini belirtti. 

 “VERGİ VE SGK PRİMLERİ ERTELENMELİDİR”

Koronavirüs salgının ekonomik olarak esnaf ve sanatkarı şimdinden vurduğuna dikkat çeken Kara, “Mevsimsel özellikler itibari ile işlerin en aza indiği mart ayı bu krizinde etkisi ile adeta dert ayına dönüşmüştür. Esnafımızın bu krizden en az etkilenmesi adına krizin devam ettiği aylar itibari ile vergi ve ssk prim ödemelerinin Temmuz ayına kadar ertelenmesinin sağlanması, mart ayından itibaren verilmesi gereken beyanname ve diğer bildirimlerin verilme süresi uzatılmalı, temmuz ayında yapılacak mali tatil öne çekilerek mart ayında yapılmalı bu tehlike tamamen ortadan kalkana kadar elektrik, doğalgaz, su dahil olmak üzere tüm mali yükler ertelenmeli vakıf, özel idare ve belediyelere ait olan işyerlerinin kira ödemelerinin yıl sonuna kadar uzatılmalı ve kira fiyatlarında bu kriz nedeniyle artışa gidilmemelidir. Bunlarla birlikte esnaf ve sanatkarlarımıza en az altı ay geri ödemesiz, faizsiz kredi verilerek bu kriz ortamının etkisinin azaltılması esnaf ve sanatkarımız için hayati önem arz etmektedir” dedi.