Anahtar Kelimeler: MÜZESİ'

KENT MÜZESİ'NE ÖDÜL

​​​​​​​Şebinkarahisar Belediyesi tarafından Belediye hizmet binası girişinde kurulan 'Kent Müzesi', Tarihi Kentler Birliği'nin 2020 yılı Müze Özendirme Yarışması'nda Kent Müzeleri Ödülüne layık görüldü.
YAŞAM 1.07.2020 09:39:00 13792 0

Belediye hizmet binasında yapılan restorasyondan sonra giriş kattaki alanı Kent Müzesi olarak ziyaretçilerine açan Şebinkarahisar Belediyesi, müzeye dönüştürdüğü projesiyle Tarihi Kentler Birliği'nin düzenlediği yarışmada 'Kent Müzeleri' ödül aldı.

Yarışma sonucundan duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Şahin Yılancı "Kent Müzemizin bu ödüle layık görülmesi başta ilçem adına beni gururlandırdı ve ziyadesiyle mutlu etti." dedi.

Kent Müzesinin 3 yıldır ziyaretçilerine açık olduğunu anımsatan Yılancı, "Müzemiz yerli halkımızdan ve ilçemize gelen yerli-yabancı turistlerden de büyük ilgi gördü. En önemlisi hemşehrilerimiz bize güvendi, aile yadigarlarını müzemize teslim etti. Biz de onların yadigarlarını hem kent belleğine aldık hem de gelecek nesillere taşımaya başladık. Bu nedenle müzemize en değerlilerini,anılarını teslim eden her bir hemşehrime ayrı ayrı teşekkür ediyor ve bu başarıyı onlarla paylaşıyorum." ifadelerini kullandı.

Yılancı, gazetemize yaptığı açıklamasını şöyle sürdürdü, "Şebinkarahisar’da kültür-sanat denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan değerli Araştırmacı-Yazar Ünsal Çalık'a özellikle teşekkür etmek istiyorum. Kültürel ve sanatsal anlamda ne vakit kendisinden destek istediysek yıllardır bizden yardımını esirgemedi. Müzemizin iç dizaynı, yarışmaya hazırlanması noktasında en büyük emek kendisine aittir." şeklinde konuştu.

YARIŞMAYA 16 BELEDİYE, 18 MÜZE KATILDI

Bu yıl Tarihi Kentler Birliği'nin Müze Özendirme Yarışmasına 16 belediyeden, farklı ölçeklerde 18 müze katıldı. Her müze kendi koşulları içinde değerlendirildi. Müzenin içinde bulunduğu mekanın kalitesi, müze arşivinin oluşturma şekli ile koleksiyonun niteliği, koleksiyonu sergileme kurgusu, bir kültür mekanı olarak müzenin sosyal gücü ve kentle kurduğu ilişki dikkate alındı.

Tarihi Kentler Birliği Müze Özendirme Yarışması; iyi müzecilik örneklerini özendirmek, yerel yönetimlerin müze uygulamalarında önder olma ve koruma bilinci oluşturmak, ülkemizde yerel yönetimlerin girişimleriyle oluşturulmuş müzeler arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla ilk kez 2016 yılında düzenlendi.