KENE VAKALARI ERKEN GELDİ

Koronavirüsle mücadele ederken 7 ilde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı patlak verdi.

Türkiye koronavirüs salgını ile mücadele ederken 7 ilde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı yeniden ortaya çıktı. Tunceli, Gümüşhane, Bayburt, Giresun, Bingöl, Erzincan ve son olarak Tokat'ta vaka sayılarının arttığı kaydedildi.

Tunceli, Gümüşhane, Bayburt, Giresun, Bingöl ve son olarak da Erzincan ve Tokat'ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakaları ortaya çıkmaya devam ediyor.

Erzincan'da bu sene son 1 ay içerisinde 17 hasta KKKA hastalığı şüphesiyle tedavi gördü. Sivas'ta ise 40 vakanın bulunduğunu belirtildi. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Zafer Parlak ise kentte 30'un üzerinde hastanın yatarak tedavi gördüğünü belitti. Halen klinikte yatan olan 11 hasta olduğunu belirten Parlak, "Durumu çok ağır seyreden bir hastamız yoğun bakım ünitesinde vefat etti" dedi.

Kene popülasyonu olan yerlerden biri olan Şebinkarahisar'da da vatandaşların dikkatli olmaları isteniyor.

KKKA'DAN BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Edinilen bilgilere göre geçen yıl bu dönemde vaka sayılarımız 7 ila 8 iken şu anda 40'ları bulduğu öğrenildi. Bu illerde yaklaşık 8-9'u çocuğun da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına yakalanırken bu zamana kadar 1 can kaybı olduğu aktarıldı.