KAYMAKAM AÇIKLADI! İLK CORONA VİRÜSÜ VAKASI GÖRÜLDÜ

Şebinkarahisar'da ilk koronavirüs (kovid-19) vakası görüldü. Görülen vakayı Kaymakam Taner Tengir, sosyal medya hesabından duyurdu.
GÜNCEL 18.06.2020 10:59:00 8889 0

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir paylaşımında, Mart ayından bugüne kadar vakasız yaşanmayan ilçede, 2 kişide pozitif vakaya rastlandığını söyledi.

Maske takmayanlara para cezası uygulanacağını belirten Tengir, paylaşımında, "Mart ayından bu yana temiz getirdiğimiz ilçemizde İstanbul'dan 15 gün önce gelen iki bayan vatandaşımızın biri KOVİD-19 uyumlu tomoğrafik POZİTİF vaka,diğerinin ise test sonuçları POZİTİF çıkmıştır.Kendileri tedavi altında olup,temaslı kişiler izole altındadır. Bu bakımdan ilçemizde sıkı tedbirlere devam edileceğini, maske kullanmayan veya maske ile ağız ve burnu yerine çenesine takan vatandaşlarımıza 3 bin 150 TL para cezası uygulanacağını bildiririm." ifadelerini kullandı.

"MASKEYİ ÇENEMİZE, BOĞAZIMIZA TAKMAMALIYIZ"

1 Haziran'dan itibaren ülkemizdeki normalleşme sürecini virüs tehlikesinin geçtiği düşüncesinin vatandaşlar üzerinde hakim olduğunu  açıklayan Tengir, "Çok defalar uyarmalarımıza rağmen, cezai müeyyidelere rağmen maske takmaktan imtina ediyoruz. Maskeyi ağzımız ve burnumuzu kapatacak şekilde takmalıyız; maskem var ceza yemem düşüncesi ile çenemize boğazımıza takmamalıyız. Giresun ve ilçeleri maske takma konusunda hem Sağlık Bakanlığı kararları, hem İl Umumi Hıfzıssıhha Kararları, hem de Şebinkarahisar özelinde İlçe Hıfzıssıhha Kararları neticesinde zorunlu iller arasında bulunmaktadır. Sosyal mesafeye ve temizliğe dikkat etmeliyiz. Maskelerimizi yerlere atmamalıyız."

 

BAŞKAN YILANCI'DAN MASKE UYARISI

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, ülke genelinde son günlerde artan koronavirüs vakalarından sonra vatandaşları maske kullanımı konusunda uyardı.

İlçemizde de vakalar görülmeye başlandığını belirten Yılancı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında kurallara uymayanlara adli ve idari yaptırımlar uygulanacağını söyledi.

Yılancı şu ifadeleri kullandı; "Ülkemizde pandemi süreci başladığından geldiğimiz bugüne kadar ilçemizi virüssüz bir şekilde hepimizin gayretleri ile koruduk.Maalesef artık ilçemizde de pozitif vakalar görülmeye başlandı.Bu sayı şimdilik çok az olsa da bulaşı önlemek ve virüs yayılımını engellemek için her birimize ağır sorumluluklar düşmektedir.Lütfen maskesiz dolaşmayalım,sosyal mesafemizi koruyalım,kişisel hijyenimize dikkat edelim.Zorunlu olmadıkça sosyalleşmeyelim. Denetim ve tedbirler artık çok daha yoğun ve sıkı bir şekilde uygulanacak olup,kurallara uymayanlara adli ve idari yaptırımlar uygulanacaktır."