KARADENİZ'İN DOĞAL GÜZELLİKLERİ KAYIT ALTINA ALINDI

Karadeniz'in eşsiz doğal güzellikleri kayıt altına alınarak envanter oluşturuldu.
KÜLTÜR SANAT 8.05.2020 13:34:00 56635 0

Giresun'da Mavigöl, Kuzalan Şelalesi, Kümbet Yaylası, Koçkayası Tabiat Parkı, Meryemana Manastırı, bal ormanları ve ceviz ağaçları gibi doğal varlıklar ön plana çıkıyor. Şebinkarahisar'dan ise Meryemana Manastırının yanı sıra, Şebinkarahisar Kalesi, Taşhanlar, camiler eski konaklar, çeşmeler gibi çok sayıda tarihi değerimiz de yer aldı.

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca yürütülen "Karadeniz Kültür Envanteri Projesi" kapsamında Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon, Bayburt ve Samsun'daki göl, akarsu, şelale, mağara, obruk, anıt ağaç ve orman varlığı iki yılı aşkın süreyle araştırıldı.

Bu 8 ilde tespit edilen 496 doğal varlık, kültür envanterine eklenerek kitap ve internet ortamına aktarıldı. Belirlenen doğal varlık bileşenlerinin koordinat, fotoğraf ve diğer bilgilerine "www.karadeniz.gov.tr" web adresinden ulaşılabiliyor.

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Yusuf Mengi, Karadeniz denildiğinde akla ilk doğanın geldiğini söyledi.

Karadeniz'in doğal varlıklarının, kültür ekonomisine kazandırılması gereken değerler olduğunu vurgulayan Mengi, koruma kollama dengesini gözeterek doğal varlıkları projede değerlendirdiklerini belirtti.

Mengi, doğayı ihmal ederek Karadeniz'i anlatmanın mümkün olamayacağını vurgulayarak, "Doğal değerlerin mutlaka işlenmesi gerektiğinden hareketle envanter hazırladık. Göllerden anıt ağaçlara kadar birçok yeni doğal varlık tespit edildi." Dedi.

Bölgede yeni tespit edilen varlıkların, kültür varlıkları envanterine eklendiğini anlatan Mengi, çalışmayı görev sahalarındaki illerden 8'inde gerçekleştirdiklerini ifade etti