KARA AVCILIĞI YASAĞI MART AYINDA BAŞLIYOR

24 Ağustos 2019 tarihinde başlayan kara avcılığı sezonunun 1 Mart 2020’de sona ereceği belirtilerek bu tarihten itibaren avcılık yapanlara ceza uygulanacağı bildirildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Giresun Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kara avcılığına Av Sezonu Merkez Av Komisyonu tarafından belirlenen tarih aralığında izin verildiği ifade edildi.

Açıklamada, 2009-2020 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararları doğrultusunda, ülke genelinde ve Doğu Karadeniz Avlanma Bölgesinde bulunan Trabzon, Rize, Gümüşhane, Artvin, Giresun illerinde 24 Ağustos 2019 tarihinde başlayan av sezonunun 1 Mart 2020’de sona ereceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Ülkemizde 483 tür kuş, 150 tür memeli ve 130 tür sürüngen bulunmaktadır. Bu türler içerisinden yeterli popülasyon büyüklüğüne sahip olan 29 tür kuş ve 6 tür memelinin avına Merkez Av Komisyonunca av dönemi boyunca izin verilmekte olup, bunların dışındaki tüm türlerin avlanması yıl boyunca yasaktır.

Yaban hayvanlarının eşleşme, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini kapsayan avın yasaklandığı dönemde avcılık yapılması ülkemiz yaban hayatına ciddi zarar vermektedir. Bu sebeple yasak dönemde avcılık yapılmaması ve yaban hayatının yaşam alanlarında rahatsız edilmemesi büyük önem arz etmektedir.

Avın kapalı olduğu, yaban hayvanlarının üreme ve yavru büyüttüğü dönemlerde avcılık yapılması durumunda en yakın Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nün yerel il teşkilatlarına, jandarma ve polis teşkilatlarına ihbar edilmesi yaban hayatının korunması için verilebilecek en büyük katkıdır.”